Ministrowie Barbara Pompili i Bruno Le Maire przedstawili głównym francuskim podmiotom związanym z gospodarką wodorową stan narodowej strategii w zakresie zielonego wodoru.
W ramach planu naprawczego France Relance Covidl, rząd francuski planuje uzyskanie do 2030 r. 6,5 GW mocy wytwórczych w instalacjach do produkcji wodoru.
Szczegóły ujawniła Barbara Pompili, minister ds. ekologii i Bruno Le Maire, minister gospodarki, finansów i odbudowy, którzy przedstawili francuskiemu Stowarzyszeniu ds. Wodoru i Ogniw Paliwowych oraz innym głównym graczom sektora krajową strategię rozwoju bezemisyjnego wodoru.
Ministrowie przypomnieli, że w ramach planu France Relance, na strategię wodorową przeznaczono 7,2 mld euro do 2030 r., w tym 2 mld euro do 2022 r.
Rząd zdefiniował trzy priorytety dotyczące wodoru. Po pierwsze, dekarbonizacja przemysłu przy wykorzystaniu wodoru pochodzącego z elektrolizy a nie z paliw kopalnych. Zgodnie z tym celem, Francja rozpocznie projekt dotyczący wodoru, w zakresie zrównoważonej produkcji akumulatorów. Dotyczy to, w szczególności, projektów elektrolizerów o mocy gigawatów.
Drugi priorytet, to wykorzystanie wodoru jako paliwa w transporcie publicznym, w pojazdach dostawczych i pociągach. W tym roku odbędzie się przetarg o wartości 350 mln euro na innowacyjne projekty w tym obszarze. Zaplanowano także operację o wartości 275 mln euro na zakup "innowacyjnych wielkoskalowych obiektów ekosystemu przemysłowego".
W przyszłym roku rząd przeznaczy 65 mln euro na trzeci priorytet związany z wodorem, tj. program badań i rozwoju w instytutach badawczych, uniwersytetach i szkołach inżynierskich.
Ministrowie dodali, że 3,4 mld euro przydzielone na wodór do 2023 r. zostanie podzielone następująco: 54 proc. na dekarbonizację, 27 proc. na transport publiczny i usługi oraz 19 proc. na badania i rozwój, innowacje i szkolenia.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.