PERN zakończył w swej bazie paliw w Małaszewiczach proces montażu dachu na nowym zbiorniku o pojemności 32 tys. metrów sześc. Oddanie zbiornika do eksploatacji planowane jest na pierwszy kwartał 2021 r. Jego budowa jest częścią Programu Megainwestycji spółki.
Informując we wtorek o aktualnym postępie prac w bazie paliw w Małaszewiczach, PERN przypomniał, że generalnym wykonawcą zbiornika jest konsorcjum: Naftoremont-Naftobudowa z Płocka - jako lider oraz Przedsiębiorstwo "Agat" z siedzibą w Koluszkach - jako partner.
"W bazie paliw PERN w Małaszewiczach zakończył się właśnie skomplikowany proces montażu dachu na nowym zbiorniku o pojemności 32 tys. metrów sześc. Dach ma średnicę 43 metrów i waży 240 ton. Cały proces wraz z przygotowaniami trwał siedem dni. To ważny kamień milowy tego projektu. Oddanie zbiornika do eksploatacji planowane jest na pierwszy kwartał przyszłego roku" - podała w komunikacie spółka.
PERN podkreślił, że przeprowadzenie operacji montażu dachu na nowym zbiorniku w bazie paliw w Małaszewiczach "wymagało wielu przygotowań i zaangażowania wysokiej klasy specjalistów, a także sprzętu - komplet elementów niezbędnych do ułożenia dachu transportowany był przez 40 TIR-ów oraz 3 zestawy aut specjalistycznych".
- Montaż dachu o takiej średnicy jest bardzo dużym wyzwaniem dla inżynierów, a kluczowym warunkiem dopuszczającym do przeprowadzenia tej operacji są stabilne warunki pogodowe, siła wiatru nie może przekraczać 8 metrów na sekundę - wyjaśnił Tomasz Salwa, kierownik projektu, cytowany w komunikacie spółki.
Odnosząc się do szczegółów montażu dachu na zbiorniku w bazie paliw w Małaszewiczach, PERN zaznaczył, iż całość operacji została wykonana za pomocą specjalnego dźwigu kratowego, który jest w stanie podnieść ciężar o wadze nawet 650 ton".
"Żuraw wraz z balastem oraz podpiętym dachem ważył około 1 tys. ton. Aby dźwig mógł sprawnie wykonać zadanie trzeba było wcześniej przygotować dla niego odpowiednie podłoże. Zanim dach został posadowiony na zbiorniku ten został wyposażony w system naprowadzania i kształtowania dachu do właściwej średnicy. Dzięki temu cała operacja przebiegła szybko i sprawnie" - podkreśliła spółka.
PERN przypomniał, że realizowany tam Program Megainwestycji "to strategiczny projekt, który odpowiada na potrzeby rynku naftowo-paliwowego i zwiększa bezpieczeństwo energetyczne Polski". Jak wyjaśniła spółka, "chodzi o budowę zbiorników magazynowych na ropę naftową i paliwa, a także budowę rurociągu paliwowego Boronów-Trzebinia i rurociągu naftowego Gdańsk-Płock".
W lipcu prezes PERN Igor Wasilewski mówił PAP, że realizacja Programu Megainwestycji sprawi, iż potencjał magazynowy spółki na ropę naftową wzrośnie o 17 proc., natomiast pojemności paliwowe o 23 proc.; z kolei zdolności przesyłu paliw na trasie Boronów-Trzebinia będą większe o 21 proc. oraz prawie podwoi się wydajność ropociągu Płock-Gdańsk.
- To strategiczne inwestycje dla bezpieczeństwa energetycznego Polski i konieczne dla naszych klientów, do wymagań których musimy się dostosowywać - oświadczył wówczas Wasilewski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.