Sponiewierany pandemią stan Nowy Jork i metropolia nowojorska mogą liczyć na ratunek. 4 GW morskiej energii wiatrowej i odnawialnych źródeł lądowych zasili stan, ponieważ gubernator Andrew Cuomo chce spełnić wymagania w zakresie energii odnawialnej, jednocześnie stymulując gospodarkę post-Covid.
Intensywne wysiłki Nowego Jorku w zakresie zaopatrzenia w odnawialne źródła energii osiągnęły dzisiaj historyczny sukces, a gubernator Andrew Cuomo ogłosił największe pojedyncze zamówienie na energię odnawialną, jakie kiedykolwiek pojawiło się w Stanach Zjednoczonych.
Zamówienie obejmuje do 4000 megawatów mocy odnawialnej, a wszystko to w celu bezpośredniego zwalczania zmian klimatycznych. Z tych 4000 MW do 2500 megawatów powinno pochodzić z morskich projektów wiatrowych, kolejne 1500 megawatów - z dużych lądowych projektów energii odnawialnej. To zamówienie o mocy 1500 MW, wydane specjalnie przez New York State Energy Research and Development Authority (NYSERDA) i New York Power Authority (NYPA), jest największym w USA zamówieniem dla lądowych projektów energii odnawialnej.
- Podczas jednego z najtrudniejszych okresów, przed jakim stanął Nowy Jork, nadal koncentrujemy się na wdrażaniu naszego wiodącego w kraju planu klimatycznego i rozwijaniu naszej gospodarki opartej na czystej energii, nie tylko po to, aby przynieść państwu znaczne korzyści gospodarcze i miejsca pracy, ale także szybko atakować zmiany klimatyczne u źródła poprzez redukcję naszych emisji - powiedział gubernator Cuomo. - Dzięki tym rekordowym zabiegom o odnawialne źródła energii i nową infrastrukturę, Nowy Jork nadal jest liderem w realizacji najbardziej ambitnego Zielonego Nowego Ładu w kraju, tworząc przyszłość napędzana czystymi, odnawialnymi źródłami energii.
Najnowsze zamówienie pomoże osiągnąć stanowi Nowy Jork połowie drogi do celu, jakim jest 9000 megawatów z morskiej energii wiatrowej do 2035 r. Jednocześnie projekt zapewnia znaczny postęp w realizacji celu stanu Nowy Jork polegającego na zabezpieczeniu 70 proc. energii elektrycznej w stanie z energii odnawialnej do 2030 r.
Oczekuje się, że oba starania przyniosą około 7 miliardów dolarów bezpośrednich inwestycji i około 4500 krótko- i długoterminowych miejsc pracy. Z punku widzenia stanu, w którym, według najnowszych danych pracy po pandemii nie ma co piąty mieszkaniec, to nie wiele. Ale zdaniem ekspertów może pobudzić wzrost gospodarczy i przywracanie gospodarki na normalne tory.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.