Złoty osłabi się wobec euro i kurs EUR/PLN podąży w krótkim terminie w kierunku 4,48 - uważają ekonomiści. Na rynku polskiego długu skarbowego dochodowość 10-letnich SPW może pójść w górę, ale na krótkim końcu pozostanie na obecnym poziomie.
- Sądzę, że EUR/PLN podąży w najbliższym czasie w kierunku 4,48, może nawet lekko powyżej. W nieco dłuższej perspektywie - miesiąca - oczekuję nawet testu poziomu 4,50 - powiedział PAP Biznes strateg rynku walutowego PKO BP Jarosław Kosaty.
W jego ocenie duża zmienność pary, która jest widoczna w ostatnich tygodniach, utrzyma się.
- Wzrostowi EUR/PLN może sprzyjać to, że inwestorzy wciąż pamiętają o wtorkowej ocenie banku centralnego na temat niedostosowania złotego. Lokalne dane makro i słabszy sentyment globalny co do perspektyw ożywienia gospodarczego nie są tak obiecujące, żeby wspierać naszą walutę - uważa Jarosław Kosaty.
W piątek GUS opublikował o godz. 10.00 dane na temat majowej produkcji przemysłowej, której odczyt okazał się nieznacznie lepszy od konsensusu PAP Biznes.
Produkcja przemysłowa spadła o 17,0 proc. rdr wobec konsensusu, zakładającego spadek 18,0 proc. rdr. W reakcji na odczyt EUR/PLN nieznacznie się zmienił (wzrost o ok. 0,5 grosza).
W przypadku pary EUR/USD, zdaniem stratega walutowego PKO BP, można spodziewać się spadku kursu poniżej 1,11 w najbliższych dniach i tygodniach.
Podczas piątkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego panował zróżnicowany obraz. Minimalnemu wzrostowi na krótkim końcu krzywej towarzyszyły spadki na pozostałych tenorach - najbardziej zniżkowała dochodowość na środku krzywej.
- Uważam, że najbliższym czasie dochodowość na krótkim końcu polskich SPW utrzyma poziomy zbliżone do obecnych. Spodziewam się słabego odczytu sprzedaży detalicznej, który zostanie opublikowany w poniedziałek - to wzmacnia oczekiwania co do stabilizacji rentowności na krótkim końcu - powiedział PAP Biznes strateg rynku stopy procentowej PKO BP Mirosław Budzicki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.