Polityka spójności na lata 2021-2027 jest najważniejsza dla odbudowy Unii Europejskiej - napisano w poniedziałek w komunikacie Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, podsumowując nieformalne spotkanie on-line ministrów UE odpowiedzialnych za politykę spójności.
Jak czytamy w informacji, poniedziałkowy szczyt był okazją do przedstawienia stanowisk państw członkowskich w zakresie nowo opublikowanych projektów aktów prawnych, takich jak m.in. rozporządzenie REACT-EU, zmian w projektach rozporządzeń ustanawiającego przepisy ogólne (CPR), rozporządzenia w sprawie Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Funduszu Spójności (ERDF/FS), w sprawie Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) oraz rozporządzenia ustanawiającego Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (JTF).
Napisano, że najważniejszym wyzwaniem, które stoi przed UE to zachowanie równowagi między koniecznością odbudowy europejskiej gospodarki po pandemii koronawirusa a długoterminowymi celami polityki spójności.
- Cała Unia Europejska stoi obecnie w obliczu bezprecedensowego i nieoczekiwanego kryzysu zdrowotnego, którego następstwem są konsekwencje gospodarcze i społeczne(...). Naszą wspólną ambicją powinno być osiągnięcie kompromisu i jak najszybsze zakończenie procedur legislacyjnych z tym związanych, ponieważ nasze gospodarki potrzebują rzeczywistego wsparcia w ich ożywieniu - mówiła cytowana minister Jarosińska-Jedynak.
Zaznaczono, że Polska popiera podejście polegające na wykorzystaniu obecnych programów polityki spójności jako narzędzia wspierania działań krótko- i średnioterminowych za pośrednictwem REACT-UE, natomiast polityka spójności w latach 2021-2027 powinna realizować cele w dłuższej perspektywie czasowej. Podkreślono, że aktualnie w ramach Funduszowego Pakietu Antywirusowego skierowano do polskiej gospodarki ponad 14 mld zł na inwestycje przeciwdziałające skutkom koronawirusa. Są to przykład dopłaty do pensji, pożyczki płynnościowe dla firm i dotacje na kapitał obrotowy.
Minister Jarosińska - Jedynak mówiła, że polityka spójności jest ważną polityką inwestycyjną UE, którą można łatwo dostosować do zmieniających się okoliczności.
- Dzięki niej państwa członkowskie mogą reagować szybko zgodnie ze swoimi potrzebami - wskazała cytowana szefowa resortu funduszy.
Zaznaczyła, że taka reakcja wymaga większej elastyczności dla polityki spójności zarówno teraz, jak i w następnym okresie programowania .
W komunikacie MFiPR napisano, że propozycja Komisji Europejskiej dotycząca zmobilizowania środków niezbędnych na inwestycje potrzebne do wyjścia z kryzysu w najbliższych latach opiera się na dwóch filarach: zmienionych wieloletnich ramach finansowych 2014-2020 oraz Europejskim Instrumencie Odbudowy (EIO), który będzie finansowany z pożyczek zaciągniętych na rynkach finansowych. Drugim filarem są wzmocnione wieloletnie ramy finansowe 2021-2027.
Jak czytamy, Komisja Europejska proponuje przeznaczenie dodatkowych środków w latach 2020-2022 na fundusze strukturalne w ramach programów perspektywy 2014-2020 na walkę ze skutkami kryzysu wywołanego przez pandemię COVID-19 oraz przygotowanie długookresowej transformacji w kierunku zielonej, cyfrowej, bardziej odpornej na zagrożenia Europy. To inicjatywa KE nazywana w skrócie REACT-EU.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.