Działa już 200 tys. domowych magazynów energii. To wzrost o 100 proc. w ciągu dwóch lat. Gdzie? W Niemczech.
Według Niemieckiego Stowarzyszenia Przemysłu Słonecznego (BSW-Solar) liczba zainstalowanych domowych systemów magazynowania podwoiła się w ciągu zaledwie dwóch lat.
W sierpniu 2018 r. uruchomiono setny fotowoltaiczny domowy system magazynowania. Niecałe dwa lata później liczba ta już się podwoiła, jak podało Federalne Stowarzyszenie Przemysłu Słonecznego opublikowane w środę. W związku z tym popyt na systemy pamięci masowej wzrósł o około 50 procent w 2018 i 2019 r. Pomimo pandemii stowarzyszenie spodziewa się dalszego wzrostu rynku w tym roku. Jest to również spowodowane cenami, które w ostatnich latach spadły o ponad połowę.
Jednak jeśli chodzi o realizację celów w zakresie energii i klimatu, potrzeby są znacznie większe. Badacze rynku rozważają dziesięciokrotny wzrost zainstalowanej pojemności systemów magazynowania do około 18 gigawatogodzin do 2030 r. Obejmuje to magazyny domowe, komercyjne i sieciowe.
- Aby obiekty magazynowe mogły spełniać swoją ważną funkcję buforową dla wykorzystania energii z OZE w wymaganym stopniu, muszą zniknąć kolejne bariery rynkowe - wyjaśnił Carsten Körnig, dyrektor generalny BSW Solar. Jego zdaniem w celu dalszej ekspansji odnawialnych źródeł energii oraz stopniowego wycofywania węgla i energii jądrowej potrzebna byłaby większa pojemność składowania jako opcja elastyczności zapewniająca bezpieczeństwo dostaw i stabilność sieci.
Bundesverband Energiespeicher (BVES) opublikował już szczegółowe dane dotyczące rozwoju rynku w marcu. Zgodnie z tym do końca ubiegłego roku w prywatnych gospodarstwach domowych zainstalowano 182 000 fotowoltaicznych domowych systemów magazynowych .
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.