Kopalnia Soli w Wieliczce postanowiła wznowić przyjmowanie turystów od poniedziałku, 8 czerwca. Nie zobaczą oni jednak identycznej trasy, jak przed wybuchem pandemii. Ze zwiedzania wyłączona zostanie bowiem komora Warszawa.
Od początku 2020 r. do zamknięcia tras w marcu trasy kopalni zwiedziło 215 tys. osób. O ile przed zamknięciem kopalni standardowo latem zwiedzanie było możliwe od rana do wieczora, to obecnie trasa podziemna udostępniana ma być tylko w godz. 9.00 do 17.00. Grupy mają liczyć nie więcej niż 20 osób, a zejścia do podziemi będą się odbywać nie częściej, niż co kwadrans. Przed zejściem przedziałem schodowym w szybie Daniłowicza turystów czeka dezynfekcja rąk i pomiar temperatury ciała, a na całej trasie - zasłaniania ust i nosa.
Na trasie zwiedzania umieszczone zostały punkty do dezynfekcji ze środkami sanitarnymi. Obowiązkowe będzie zachowanie odstępów pomiędzy poszczególnymi osobami. Pomogą w tym piktogramy i inne oznakowanie. Kopalnia zapewnia, że prowadzona będzie dezynfekcja wyciągów szybowych oraz wyrobisk chodnikowo-komorowych. Miejsca newralgiczne mają być prócz tego poddawane opylaniu i zamgławianiu, a windy kopalniane nawet dwukrotnie w ciągu doby. Maseczki lub przyłbice oraz rękawiczki ochronne mają posiadać wszyscy pracownicy, w tym m.in. obsługa ruchu turystycznego, punktów handlowych i gastronomicznych.
Tych ostatnich będzie jednak mniej niż przed pandemią. Na trasie turystycznej początkowo planowane jest otwarcie nie wszystkich, lecz tylko części obiektów gastronomicznych i handlowych. Przed pandemią turysta po zwiedzeniu trasy podziemnej w kopalni mógł, lecz nie musiał, dodatkowo obejrzeć podziemną ekspozycję Muzeum Żup Krakowskich. Teraz część komór muzealnych będzie zwiedzana w ramach jednego szlaku z Trasą Turystyczną.
- W ostatnim czasie na Trasie Turystycznej prowadzone były prace renowacyjne w komorze Stanisława Staszica, zakończyły się w kwietniu. Rozpoczęło się zabezpieczenie górnicze komory Warszawa, które potrwa około pół roku. Wyłączenie tej komory zasadniczo nie wymaga zmiany trasy zwiedzania, gdyż jest ona jednym z ostatnich wyrobisk na tym szlaku - informuje Monika Szczepa z Kopalni Soli w Wieliczce.
Komora Warszawa w przeszłości przejściowo nosiła nazwę Sienkiewicza. Służyła do rozgrywek sportowych, od 1957 r. funkcjonował w niej przez pewien czas kort tenisowy. Potem organizowano w niej podziemne rozgrywki piłkarskie. Współcześnie odbywały się w niej koncerty czy uroczystości. Na dobudowanej antresoli w komorze urządzono podziemne kino.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.