Nasilona przez pandemię COVID-19 tendencja do pracy z domu może nie być aż tak korzystna dla środowiska jak mogłoby się wydawać, ponieważ część uzyskanych oszczędności pochłania inna aktywność, zmiany technologiczne czy trend do zamieszkiwania dalej od miejsca pracy - informuje pismo "Environmental Research Letters".
Wnioski te pochodzą z metaanaliz wyników 39 badań z USA, Europy, Tajlandii, Malezji i Iranu, opublikowanych w latach 1995-2019. Przegląd tych badań prowadzili naukowcy z University of Sussex. Większość autorów wspomnianych badań jest zgodna: praca z domu ogranicza dojazdy do pracy i zużycie energii - w niektórych przypadkach nawet o 80 proc. Jednak w przypadku badań biorących pod uwagę szerszy kontekst i następstwa, takie jak przejazdy niezwiązane z pracą lub zużycie energii w biurze i w domu, potencjalne oszczędności energii wydają się bardziej ograniczone.
Niektóre badania sugerują wręcz, że w kontekście rosnących odległości między miejscem pracy a domem, telepraca w niepełnym wymiarze może doprowadzić do wzrostu zużycia energii netto. W niektórych przypadkach telepraca zwiększyła zużycie energii lub jej wpływ był nieistotny, ponieważ oszczędności energii zostały skonsumowane przez nasilenie podróży w celach rekreacyjnych lub innych, a także dodatkowe zużycie energii w domu.
Pieniądze zaoszczędzone na codziennych dojazdach wydawane są na towary, działania i usługi również wymagające energii i związane z emisją zanieczyszczeń. Ze względu na poczucie izolacji telepracownicy odbywają więcej podróży w celu zwalczania negatywnych uczuć. Poza tym inne osoby z tego samego gospodarstwa domowego podróżują samochodami zwolnionymi z codziennych dojazdów.
- Po przeanalizowaniu literatury uważamy, że telepraca ma pewien potencjał w zakresie zmniejszenia zużycia energii i związanych z tym emisji - zarówno poprzez ograniczenie dojazdów do pracy, jak i zużycia energii w biurze. Ale jeśli zachęca to ludzi do zamieszkania z dala od miejsca pracy lub do podjęcia dodatkowych podróży, oszczędności mogą być ograniczone lub nawet ujemne" - zaznaczył dr Victor Court z Centre for Energy Economics and Management IFP School.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.