W tym roku obchodzimy 99. rocznicę zwycięskiego III Powstania Śląskiego. Wybuchło ono w nocy z 2 na 3 maja 1921 r. Trwało ono 63 dni i objeło swoim zasięgiem cały Górny Śląsk.
Pomimo dwóch wcześniejszych powstań oraz zwycięstwa list polskich w wyborach komunalnych Komisja Międzysojusznicza planowała przyznanie Polsce znikomego obszaru Górnego Śląska. Odpowiedzią polskiego ludu śląskiego było proklamowanie strajku generalnego, a następnie wybuch III Powstania Śląskiego, na czele którego stanął Wojciech Korfanty. Trwało 63 dni i zakończyło się pełnym sukcesem militarnym. Mimo kontrofensywy niemieckiej powstańcy utrzymali większość odzyskanych terenów.
Wydarzenia III Powstania Śląskiego miały decydujący wpływ na decyzję Rady Ligi Narodów i Rady Ambasadorów o przyznaniu Polsce znacznie większego obszaru Górnego Śląska niż wcześniej planowano, wraz z większością obszarów przemysłowych.
Powstanie Śląskie było nie tylko zwycięstwem o charakterze zbrojnym, ale także doniosłym wydarzeniem, dzięki któremu Górny Śląsk wrócił do Macierzy. Nalży pamiętać, że województwo śląskie odegrało bardzo ważną rolę w rozwoju II Rzeczypospolitej oraz odbudowywaniu naszego kraju ze zniszczeń II wojny światowej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Najpierw walczyli o polski Śląsk a potem doszli do wniosku ze zaklady pracy sa w niemieckich rękach to zapisywali sie do folksbundu.