Aż 19 mld euro nowych inwestycji w farmy wiatrowe odnotowano w Europie w 2019 r. Kolejne 33 mld euro zainwestowano w refinansowanie farm wiatrowych, przejęcia projektów farm wiatrowych i inne transakcje na rynku energii wiatrowej. WindEurope opublikował swój coroczny raport: Trendy finansowania i inwestycji.
Po latach zastoju widać nowe tendencje w energetyce wiatrowej: większość inwestycji w nowe farmy wiatrowe dotyczyła lokalizacji lądowych - 13 mld euro. Inwestycje przekładają się na ponad 10 GW nowych projektów, co zdaniem twórców raportu wskazuje na ciągłe zainteresowanie Europy rozwojem lądowych farm wiatrowych.
- Rządy i inwestorzy nadal mają duży apetyt na wiatr na lądzie, ponieważ w większości krajów Europy jest to najtańsza forma nowej mocy wytwórczej. Najnowsze aukcje w Polsce, Danii, Grecji, Francji, Włoszech i na Litwie świadczą o silnym wsparciu dla lądowej energetyki wiatrowej i konkurencyjnych cenach. Oczekujemy, że farmy wiatrowe na lądzie będą stanowić 80 proc.wszystkich dodatkowych mocy wiatrowych w ciągu najbliższych pięciu lat - mówi Giles Dickson, CEO WindEurope.
Najwięcej projektów w dziedzinie energii wiatrowej w 2019 r. rozwinęła Hiszpania, zarówno pod względem sfinansowanej mocy, jak i zainwestowanej kwoty, 2,8 mld euro. Co ciekawe, kolejnymi najwyższymi inwestorami w lądową energię wiatrową wśród państw członkowskich UE były Szwecja i Polska.
- Inwestorzy rozumieją, że energia wiatrowa jest dobrym rozwiązaniem, aby zrealizować europejski Zielony Ład. Wiatr stanowi obecnie 15 proc. energii elektrycznej w Europie. Komisja Europejska spodziewa się, że do 2050 r. Będzie to 50 proc. A rok 2019 mógłby być rekordowy dla inwestycji wiatrowych w Europie, gdyby nie gwałtowny spadek nowych inwestycji w Niemczech. Problem w Niemczech wynika ze zbyt skomplikowanych przepisów dotyczących odległości farm wiatrowych od istniejących obiektów - rząd musi wyjaśnić te sprawy, aby odzyskać inwestorów - mówi Dickson.
„Trendy finansowania i inwestycji” WindEurope pokazują rosnące zainteresowanie przedsiębiorstw w pozyskiwaniu energii odnawialnej. Odbiorcy korporacyjni mogą z czasem zmniejszyć koszty energii elektrycznej oraz zmniejszyć wpływ na środowisko, podpisując długoterminową umowę na zakup energii odnawialnej. Rok 2019 był rekordowy pod względem ilości takich umów. We wszystkich źródłach energii odnawialnej w samym 2019 r. korporacje zakontraktowały ponad 2,5 GW, a energia wiatrowa wniosła do miksu około 1,7 GW.
Raport prezentuje również inwestorów zaangażowanych w finansowanie energii wiatrowej. Coraz większą rolę w finansowaniu projektów wiatrowych odgrywają dziś banki, przekraczając w 2019 r. ponad 20 mld euro. Znaczenie kredytowania zielonych projektów wciąż rośnie. Obecnie stanowi 49 proc. wszystkich inwestycji w nowe lądowe projekty wiatrowe i 77 proc. wszystkich inwestycji w nowe morskie farmy wiatrowe.
Plan inwestycyjny Zrównoważonej Europy, filar inwestycyjny europejskiego Zielonego Ładu, ma na celu zmobilizowanie co najmniej 1 mld euro dodatkowego kapitału prywatnego i publicznego na projekty w zakresie energii odnawialnej w następnej dekadzie. Cieniem na tym projekcie kładzie się w perspektywie krótkoterminowej efekt COVID-19. Pandemia prawdopodobnie obniży płynność na rynkach długów i akcji.
- Musimy jeszcze ocenić skalę wpływu COVID-19 na inwestycje w energię wiatrową. Ale nasze przesłanie do inwestorów i decydentów jest jasne: energia odnawialna i europejski Zielony Ład są motorem ożywienia gospodarczego w Europie. Tworzą wzrost. Zapewniają pracę. Są kluczem do naszego technologicznego przywództwa w kierunku gospodarki neutralnej dla klimatu - mówi Dickson.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.