Kurs EUR/PLN może przetestować poziom 4,29 lub nawet nieco wyżej w krótkim terminie - uważają ekonomiści. Ich zdaniem na rynku polskiego długu skarbowego rentowności utrzymają obecne poziomy i będą zachowywać się gorzej niż obligacje rynków bazowych.
- Dzisiaj złoty przesunął się wobec euro podczas sesji poniżej 4,27, co może być spowodowane względami technicznymi. Wczoraj kurs pary wyskoczył powyżej górnego ograniczenia wstęgi Bollingera, a dzisiaj rynek koryguje ten ruch - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski.
Jego zdaniem w najbliższym czasie należy spodziewać się podwyższonych poziomów eurozłotego.
- Sądzę, że para może przetestować poziom 4,29, a nawet nieco go przewyższyć, ale to prawdopodobnie wszystko, czego można oczekiwać w odniesieniu do osłabienia się złotego w krótkim terminie - wyjaśnił ekspert banku.
NBP opublikował styczniową edycję szybkiego monitoringu w sektorze przedsiębiorstw - z opracowania wynika, że należy liczyć się z wyraźnym pogorszeniem kondycji przedsiębiorstw w 2020 roku, a 40 proc. badanych firm wskazało na negatywne oddziaływanie podwyżki płacy minimalnej na ich kondycję (56 proc. firm zadeklarowało, że wpływ podwyżki płacy minimalnej na ich kondycję będzie pomijalny.
- Jeżeli nie pojawi się nic nadzwyczajnego, to zakładałbym lekkie umocnienie się dolara wobec euro - w kierunku 1,09. Kurs pary oscyluje obecnie wobec istotnego wsparcia w okolicach 1,10 - wskazał ekonomista.
Rynek długu
Podczas wtorkowych notowań na krajowym rynku długu skarbowego miały miejsce lekkie wzrosty rentowności na całej długości krzywej.
- Oczekuję stabilizacji rentowności polskiego długu skarbowego na obecnych poziomach, przy czym powinny one sobie radzić nieco gorzej niż ich odpowiedniki z rynków bazowych, na co pewien wpływ może mieć zapowiedziana przez resort finansów na pierwszy kwartał tego roku kulminacja emisji na rynku pierwotnym" - powiedział starszy ekonomista ING Banku Śląskiego Piotr Popławski.
W jego ocenie w takim otoczeniu można oczekiwać poszerzenia - o 5-7 pb - spreadu polskich dziesięciolatek wobec niemieckich bundów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.