W związku z sytuacją, w jakiej znalazł się przemysł stalowy nie tylko w Polsce, ale i całej Europie, poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska kieruje do Komisji Europejskiej pytanie w sprawie tej dramatycznej sytuacji.
Poniżej publikujemy jego treść.
"Pytanie wymagające odpowiedzi na piśmie
do Komisji Europejskiej
Art. 138 Regulaminu
Jadwiga Wiśniewska
Przedmiot: Kryzys przemysłu stalowego
Przemysł stalowy w całej Unii Europejskiej znalazł się w krytycznej sytuacji. Zagrożone jest utrzymanie dalszej produkcji, a tym samym zagrożone są miejsca pracy.
Spada konkurencyjność europejskiego przemysłu. Na te sytuacje wpływ ma kilka negatywnych czynników: rekordowy poziom importu stali spoza UE, rosnące koszty uprawnień do emisji i nakłady środowiskowe, niestabilne ceny surowców oraz spowolnienie gospodarcze.
Produkcja prądu ze źródeł kopalnych wymaga zakupu coraz droższych uprawnień do emisji CO2. A poniesione przez wytwórców energii koszty uprawnień do emisji znajdują odzwierciedlenie w wyższej cenie energii elektrycznej na rynku hurtowym. To sprawia, że europejski przemysł stalowy staje się całkowicie niekonkurencyjny wobec hut zlokalizowanych poza UE, gdzie nie obowiązują obostrzenia związane z emisją gazów cieplarnianych.
- Co Komisja zamierza zrobić, aby zapewnić równe szanse dla energochłonnych gałęzi przemysłu stojących w obliczu międzynarodowej konkurencji ze strony krajów trzecich bez podobnych ograniczeń i zobowiązań w zakresie polityki klimatycznej i środowiskowej?
- W jaki sposób Komisja Europejska zamierza wprowadzić wdrożenie środków dostosowawczych w odniesieniu do emisji CO2 na granicach UE w przypadku importu wyrobów o wyższym śladzie węglowym w porównaniu z produktami europejskimi (carbon border adjustment)?"
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.