Przez pierwsze dni działania rynku dnia bieżącego energii elektrycznej w formule SIDC średni dzienny wolumen obrotu wzrósł 14 razy rok do roku - poinformowała 27 listopada br. Towarowa Giełda Energii.
Obroty 12 razy przekraczają te z rekordowego dla Giełdy 2017 r.
Transgraniczny rynek SIDC (Single Intra-Day Coupling) umożliwia ciągły handel pomiędzy podmiotami w większości europejskich krajów. Obecnie SIDC łączy 21 państw, a zawieranie międzynarodowych transakcji możliwe jest dzięki platformie XBID, dostępnej dla członków Towarowej Giełdy Energii. Polski obszar rynkowy dołączył do mechanizmu jednolitego łączenia rynków dnia bieżącego energii elektrycznej 19 listopada, 20 listopada nastąpiły pierwsze dostawy.
Jak podała TGE, średni dzienny wolumen obrotu na rynku dnia bieżącego w okresie 20-25 listopada wyniósł 3039 MWh, czyli ponad 14 razy więcej, niż średnia dzienna w analogicznym okresie 2018 r. To też 12 razy więcej niż średnia dzienna z rekordowego jak dotychczas dla obrotów na TGE roku 2017. Łączny wolumen za sześć dni wyniósł 18236 MWh. Do tej pory najwyższy sześciodniowy wolumen na rynku dnia bieżącego wynosił 8564 MWh, zanotowano go w sierpniu 2017 r.
Średnia dzienna liczba transakcji dla pierwszych sześciu dni dostawy wynosiła 710. To ok. 50 razy więcej niż w 2018 r., kiedy średnio na rynku dnia bieżącego zawierano 14 transakcji dziennie.
W ciągu pierwszych dni działania SIDC dominowały przepływy transgraniczne, wynosiły ponad 68 proc. obrotu. Dzięki mechanizmowi Giełda zanotowała transakcje z uczestnikami rynków w takich krajach jak Bułgaria, Rumunia czy Austria, z którymi Polska nie ma bezpośrednich połączeń. W ramach średniego dziennego wolumenu import stanowił 1512 MWh, a eksport 558 MWh. Najwyższy import zanotowano w poniedziałek 25 listopada, stanowił on 98 proc. obrotów.
SIDC jest oparty na zasadzie handlu ciągłego i alokacji typu implicite. Uczestnicy rynku dokonują transakcji kupna i sprzedaży energii elektrycznej do jednej godziny przed okresem jej fizycznej dostawy, wykorzystując zarówno oferty dostępne w kraju, jak i w innych krajach, objętych SIDC. Korzystanie z ofert zza granicy jest możliwe dzięki międzysystemowym zdolnościom przesyłowym, których udostępnianie dla realizacji transakcji handlowych odbywa się w tle zawieranych przy pomocy XBID transakcji.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.