Dwadzieścia lat temu były kamieniołom wapieni i dolomitów Wietrznia w Kielcach uznany został rezerwatem przyrody. Wschodnia część dawnej kopalni została modelowo zagospodarowana. Zachodnie, najgłębsze wyrobisko nadal na to czeka.
- Do niedawna był to teren poza jurysdykcją miasta, gdyż nie była uregulowana własność gruntów - mówi Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji w Kielcach. - To blokowało działalność inwestycyjną, gdyż z tego względu nie było szans na pozyskanie środków z żadnego programu unijnego.
Ten problem został już rozwiązany i miasto może rozpocząć starania o środki finansowe na zagospodarowanie misy dawnego wyrobiska.
- Chcemy całościowo potraktować ten teren - dodaje Michał Poros. - Jest pomysł, jakie ścieżki i w którym miejscu można wytyczyć. Mam nadzieję, że uda się na to pozyskać środki.
Rezerwat przyrody Wietrznia im. Zbigniewa Rubinowskiego został utworzony 4 listopada 1999 r. rozporządzeniem Wojewody Świętokrzyskiego. Ochroną objęto 17,59 ha dawnej kopalni odkrywkowej, składającej się z trzech wielopoziomowych kamieniołomów: Wietrznia, Międzygórz oraz Międzygórz Wschodni. Wydobycie prowadzono tam w latach 1893–1974. Środkowa i wschodnia część wyrobiska są dostępne dla spacerowiczów. Wytyczono tam ścieżki, ustawiono tablice edukacyjne. Na wschodnim skraju byłej kopalni, na dawnej hałdzie swoją siedzibę ma kieleckie Centrum Geoedukacji.
Na zagospodarowanie czeka najgłębsza, zachodnia część kamieniołomu. Tylko z jednej strony jest ona na krótkim odcinku odgrodzona stalowymi barierkami zabezpieczającymi. Z pozostałych stron strome, miejscami niemal pionowe ściany skalne, nie są niczym odgrodzone. W niedalekiej przeszłości w niektórych miejscach na zboczu nielegalnie zjeżdżali w głąb kamieniołomu rowerzyści, jednak ostatnio ten problem nie występował.
To właśnie zachodnia część rezerwatu jako ostatnia ma zostać zagospodarowana. Aby decyzja została wcielona w życie, potrzeba tylko pozyskać na ten cel fundusze. O to, jak zwykle, najtrudniej.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.