Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych ogłosiło w czwartek przetarg na wybór Inżyniera Budowy rurociągu Boronów - Trzebinia. PERN planuje oddanie do użytku rurociągu do końca 2021 roku.
Jak podkreśliła spółka, rurociąg będzie przedłużeniem istniejącej magistrali rurociągowej Płock - Koluszki - Boronów do Terminala Paliw w Trzebini. Według PERN ma poprawić zaopatrzenie południa Polski w paliwa.
Planowany rurociąg ma mieć 97 km długości i połączyć bazę paliw PERN w Boronowie z terminalem paliwowym PKN Orlen w Trzebini. Przebiegnie przez tereny miast i gmin: Boronów, Woźniki, Koziegłowy, Siewierz, Poręba, Łazy, Dąbrowa Górnicza, Sławków, Bolesław, Bukowno oraz Trzebinia w województwach śląskim i małopolskim.
Obok samej rury inwestycja obejmuje także rozbudowę tzw. stacji finalnej PERN w rafinerii PKN Orlen w Płocku, bazy paliw w Koluszkach oraz nowe stacje pomp: w Jeżowie i Grabowej na istniejącym rurociągu PERN oraz w bazie paliw w Boronowie.
PERN podkreślił, że rurociąg powstanie w oparciu o ustawę o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w sektorze naftowym. Ustawa ta wprowadza m.in. uproszczenia w uzyskiwaniu niezbędnych zgód administracyjnych; ma ułatwić przygotowanie, a w efekcie także realizację strategicznych dla bezpieczeństwa energetycznego przedsięwzięć, jak budowa oraz modernizacja rurociągów naftowych i paliwowych.
Na liście takich inwestycji w załączniku do ustawy, obok rurociągu Boronów-Trzebinia, zapisano także budowę rurociągu ropy naftowej Gdańsk - Płock, rurociągu produktów naftowych Podziemny Magazyn Ropy i Paliw Góra - Wielowieś, budowę rurociągów ropy naftowej lub produktów naftowych w celu zmiany przebiegu trasy albo ich odbudowę, rozbudowę, przebudowę, remont, rozbiórkę lub zmianę sposobu użytkowania wraz z infrastrukturą niezbędną do ich obsługi.
PERN to państwowa spółka o znaczeniu strategicznym; odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej, w tym do rafinerii krajowych: PKN Orlen w Płocku i Grupy Lotos w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech, oraz za magazynowanie zarówno surowca, jak i paliw płynnych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.