Złoty może umocnić się wobec euro, pod warunkiem postępów w rozmowach związanych z brexitem - uważają ekonomiści. Dochodowość polskich SPW spadłaby w takim scenariuszu na całej krzywej.
- Na rynki w najbliższych dniach nie napłyną jakieś ważne informacje do przeanalizowania i inwestorzy będą czekać na przyszłotygodniowy Fed. W związku z tym szczególnie istotne mogą okazać się dla nich kwestie brexitowe - jak będzie wyglądać postęp w rozmowach i czy dojdzie do hard brexitu - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski.
- Postępy w rozmowach doprowadziłyby do wzrostu awersji do ryzyka, na czym skorzystałby złoty, umacniając się wobec euro - dodał.
Brexit może również, w opinii ekonomisty banku, wpływać na reakcje inwestorów na głównej parze światowej EUR/USD.
- Euro miałoby potencjał do umocnienia się wobec dolara, jeżeli ziściłby się pozytywny scenariusz brexitowy - wyjaśnił Krystian Jaworski.
Na rynku krajowym inwestorzy poznali w poniedziałek wrześniowy odczyt sprzedaży detalicznej, który jednak nie doprowadził od istotnych zmian na rynkach finansowych.
Z poniedziałkowych danych GUS wynika, że sprzedaż detaliczna w cenach bieżących we wrześniu rdr wzrosła o 5,3 proc. wobec konsensusu 8,0 proc. wzrostu i wobec 6,0 proc. wzrostu w sierpniu.
Podczas poniedziałkowych notowań na rynku polskich SPW dominowały minimalne (poniżej 0,5 pb) spadki rentowności na krótkim końcu i środku krzywej.
- W scenariuszu postępów w zakresie brexitu skłaniałbym się ku spadkom rentowności polskiego długu skarbowego na całej krzywej na fali risk-on - powiedział PAP Biznes starszy ekonomista Credit Agricole Krystian Jaworski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.