Do końca tego roku eksperci PKO Banku Polskiego i katowickiego Funduszu Górnośląskiego przeszkolą ponad tysiąc uczniów szkół średnich w regionie, przekazując im wiedzę z finansów i przedsiębiorczości, a także podstawowe pojęcia z dziedziny ekonomii i biznesu.
Lekcja inaugurująca projekt "Akademia Przedsiębiorczości" odbyła się w czwartek w III Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Katowicach. Do końca roku zaplanowano w sumie 20 takich interaktywnych i multimedialnych lekcji. Ich zwieńczeniem jest konkurs na biznesplan, w którym trzech zwycięzców otrzyma możliwość płatnego stażu w Funduszu Górnośląskim. Przewidziano też nagrody rzeczowe.
Istniejący od blisko 25 lat Fundusz Górnośląski, który wraz z bankiem PKO BP zainicjował przedsięwzięcie, należy do samorządu woj. śląskiego. Do jego głównych zadań od początku należy rozwój rynków kapitałowych w regionie oraz działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy. Swoją misję realizuje m.in. poprzez inwestycje w podmioty gospodarcze oraz współpracę z samorządami. Fundusz chce również działać w sferze edukacji ekonomicznej.
Prezes Funduszu Górnośląskiego Krystian Stępień ocenia, że wiedza zdobywana podczas ciekawych, interaktywnych, a zarazem merytorycznych spotkań z trenerami pomoże młodzieży w podejmowaniu świadomych decyzji na początku ich samodzielnej drogi zawodowej.
- Dowiedzą się m.in., czym różni się umowa o pracę od pozostałych form zatrudnienia, gdzie wpływają pierwsze zarobione środki i ile wynoszą, czym jest lichwa i jak jej uniknąć. Poruszymy także ważną tematykę PIT dla młodych, dokonywania świadomych wyborów konsumenckich, zarządzania swoimi finansami i oszczędnościami oraz wiele innych aspektów, które ułatwią późniejsze poruszanie się po zawiłościach związanych z bankowością - tłumaczy prezes Funduszu.
Inicjatorzy przedsięwzięcia wskazują, iż świat finansów bywa zawiły dla dorosłych, a dla młodzieży jest często niezrozumiały, zaś niewiedza może w przyszłości kosztować wiele stresu i nieprzyjemności. Dlatego właśnie kluczowa jest edukacja i wskazanie, jakie wyzwania czekają na osoby młode, które niedługo zaczną podejmować niezależne decyzje finansowe - przekonują autorzy projektu.
Podczas czwartkowej lekcji w katowickim "Mickiewiczu" poruszone zostały także takie tematy jak różnice między kontami, ale także to, jaki wpływ mogą mieć media społecznościowe na życie dorosłej osoby oraz jak należy korzystać z dostępnych rozwiązań i zarządzać pieniędzmi. Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Kuratorium Oświaty w Katowicach oraz Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.