Branża paliwowo-chemiczna (a za nią motoryzacja i transport oraz handel) są liderami rankingu 500 największych firm w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, opublikowanego w czwartek, 5 września, przez firmę finansową Coface w portalu Rzeczpospolitej i prezentowanego na XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy. Polskie firmy wygenerowały obroty wyższe o 9,1 proc. i zdominowały ranking.
Firma Coface opublikowała listę 500 największych firm w regionie Europy Środkowo-Wschodniej TOP 500 CEE 2019. Jest to ranking przedsiębiorstw według obrotów, uwzględniający także analizę np. liczby pracowników, strukturę firm, sektorów i rynków, a także nowe oceny ryzyka kredytowego firm. To czternaste badanie przedstawione w Polsce.
"Korzystna koniunktura sprzyjała 500 największym przedsiębiorstwom w regionie, co przełożyło się na wyższe przychody" - wyjaśnił cytowany w czwartkowym komunikacie główny ekonomista Coface w Regionie Europy Środkowo-Wschodniej Grzegorz Sielewicz.
Górnictwo w rankingu @coface TOP 500 CEE 2019: #KGHM - 17. miejsce #JSW - 64. #PGG - 72. (topowy przyrost zysku r/r 439,8 proc.) #Weglokoks - 154. https://t.co/NUYQad17Gb @kghm @jsw_sa @BiuroPrasowePGG
W komunikacie przekazano, że łączne obroty wszystkich 500 firm wzrosły o 9,6 proc. do 698 mld euro.
"Polskie firmy wygenerowały obroty wyższe o 9,1 proc. i zdominowały ranking największych przedsiębiorstw w regionie zarówno pod względem liczby firm (175 podmiotów), jak również wartości obrotów osiągniętych w 2018 r., które przekroczyły 275 mld euro" - czytamy.
"Sprzyjające otoczenie makroekonomiczne przyczyniło się do zwiększenia obrotów, jednak zyski przedsiębiorstw spadły - w przypadku firm z Polski obniżyły się o 5,7 proc. Nawet największe przedsiębiorstwa musiały mierzyć się z istotnymi wyzwaniami dla biznesu, do których zaliczyć można rosnące koszty produkcji, presję na dalszy wzrost wynagrodzeń czy braki kadrowe wpływające na ograniczenie bieżącej działalności i potencjalnego rozwoju" - tłumaczył Sielewicz.
Dodał, że w wielu branżach wysoki poziom konkurencji nie pozwalał na adekwatny wzrost marży, która byłaby w stanie zrekompensować wyższe koszty.
Najnowsze badanie potwierdza, że w Polsce mają siedzibę największe przedsiębiorstwa regionu, których zagregowane obroty rosną z roku na rok.
"Polska firma petrochemiczno-paliwowa PKN Orlen pozostaje niekwestionowanym liderem, który zanotował 15-procentowy wzrost obrotów. Czeska Skoda Auto (2. miejsce), wielonarodowy koncern naftowo-gazowy MOL z Węgier (3. miejsce) i Jeronimo Polska (4. miejsce) reprezentująca handel detaliczny, obroniły swoje pozycje z poprzedniego roku, zwiększając jednocześnie przychody" - czytamy.
W pierwszej dziesiątce wciąż mocne pozycje zajął sektor motoryzacyjny, reprezentowany przez marki takie jak: czeska Skoda Auto (2. miejsce), Volkswagen Slovakia (5. miejsce) i Audi Hungaria (7. miejsce). W porównaniu z poprzednim rokiem Volkswagen Slovakia awansował w rankingu dzięki wzrostowi obrotów o 37,5 proc. Audi Hungaria odnotował wzrost przychodów o 1,1 proc.
Wysoko uplasowały się spółki energetyczne i górnicze: 6. miejsce rankingu zajmuje PGNiG, 9. miejsce - Grupa PGE. Producent srebra i miedzi koncern KGHM Polska Miedź zajmuje 17. miejsce, a Grupa Tauron PE jest na 23. pozycji. Enea SA zajmuje 39. miejsce, a Energa SA - 54. Wydobywająca węgiel koksujący Jastrzębska Spółka Węglowa ma 64. pozycję, a Polska Grupa Górnicza uplasowała się na 72. miejscu (ma przy tym imponujący, jeden z najwyższych w rankingu przyrost zysku rok do roku na poziomie 439,8 proc.). Węglokoks SA jest 154. w rankingu. Do grona 500 największych firm Europy Środkowo-Wschodniej weszła też okołogórnicza spółka - producent maszyn Famur SA (na 449. pozycji ze wzrostem zysku rok do roku 286,3 proc.).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.