Na dachu budynku, w którym siedzibę ma Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii powstanie jedna z największych instalacji fotowoltaicznych w Warszawie. Jak informują służby prasowe resortu to nie koniec zmian, bo budynek zostanie także poddany gruntownej termomodernizacji.
MPiT aktywnie działa na rzecz upowszechnienia OZE i modelu prosumenckiego, czyli takiego, w którym każdy może produkować energię na własne potrzeby, magazynując jej nadwyżki w sieci dla potrzeb późniejszego wykorzystania. W tym celu wprowadzono program Energia Plus. Resort jest też zaangażowany w program Czyste Powietrze, a ponadto realizuje projekty związane m.in. z termomodernizacją dla najbardziej potrzebujących osób.
- MPiT chce dać dobry przykład innym. Dlatego rozpoczęliśmy nowe inwestycje w naszym budynku, które pozwolą w znaczący sposób zmniejszyć zapotrzebowanie na energię i koszty z tym związane. To też kolejna „cegiełka” w walce o lepszą jakość powietrza w Polsce – wyjaśnia minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.
Produkcja własnej energii ma ruszyć jesienią. Na początku sierpnia br. zostanie ogłoszony przetarg na dostawę i montaż paneli fotowoltaicznych. Przedsięwzięcie uzyskało zgodę konserwatora zabytków. Przed wykonaniem instalacji fotowoltaicznej zostanie docieplony stropodach w celu zniwelowania strat ciepła w ramach jednego z zadań termomodernizacyjnych budynku ministerstwa. Do końca lipca ma być gotowy projekt budowlany, który będzie szczegółowo określał parametry instalacji oraz magazynu.
Projekt zakłada wykonanie instalacji o łącznej mocy ok. 150 kWp (kilowatopików), składającej się z trzech mikroinstalacji po 50 kWp każda. Cała instalacja składać się będzie z 528 modułów o mocy 300 Wp (watopików) każdy. Rocznie na dachu MPiT wytwarzane więc będzie niemal 7 proc. zużycia energii elektrycznej z 2018 r. Uwzględniając koszty sprzedaży i dystrybucji energii rocznie generowana przez MPiT oszczędność dla podatników wynosić będzie ok. 100 tys. zł.
Elektrownia słoneczna MPiT pozwoli zredukować emisję CO2 o ok. 120 t rocznie, co przeniesie się dodatkowo na oszczędność w wysokości ok. 12 tys. zł rocznie z tytułu podatku emisyjnego UE, jakim jest opłata za uprawnienia do emisji CO2.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.