Premier Mateusz Morawiecki odwołał profesora Mariusza Orion Jędryska z funkcji Głównego Geologa Kraju i wiceministra środowiska – podało w środę po godz. 10 radio RMF FM.
Rozgłośnia powołała się na ustalenia poczynione przez własnych dziennikarzy w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Ministerstwie Środowiska. Informację potwierdził wkrótce rzecznik rządu Piotr Mueller oraz minister środowiska Henryk Kowalczyk. Szef resortu złożył wniosek o odwołanie, a dymisję Mariusza Oriona Jędryska premier podpisał we wtroek 4 maja.
Jędrysek był sekretarzem stanu w Ministerstwie Środowiska i Głównym Geologiem Kraju od końca 2015 r. Wcześniej Głównym Geologiem Kraju był też w latach 2005-2007.
Na portalu rmf24.pl podno, że motywem decyzji miały być m.in. liczne skargi branży energetycznej w związku z wydłużaniem procesu wydawania koncesji na wydobycie m.in. gazu lub ropy.
Przypomnijmy, że w portalu netTG.pl informowaliśmy 30 maja o apelu, jaki Mariusz Orion Jędrysek wystosował na portalu Ministerstwa Środowiska do przedsiębiorców górniczych: upominał w nim, aby ubiegający się o koncesje nie zwlekali na ostatni moment z uzupełnianiem braków formalnych wniosków. Treść apelu sugerowała, że problem opóźnień w procedurach koncesyjnych jest poważny, może doprowadzić wręcz do nieodwracalnych skutków prawnych, a odpowiedzialność za taką sytuację obciąża wnioskodawców, a nie administrację.
Główny Geolog Kraju był też krytykowany za autorski projekt utworzenia "policji geologicznej". Przez długi czas nie udało się wdrożyć planów, miały zostać przeprowadzone wkrótce wraz z istotnymi zmianami w strukturze krajowej służby geologicznej.
Wcześniej węglowa branża górnicza (m.in. przy skutecznym udziale Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej w Katowicach) alarmowała w sprawie około 20 koncesji na eksploatację węgla kamiennego, których termin upływał wkróte, jednak procedury w celu przedłużenia zezwoleń nie mogły zostać realnie zakończone na czas. Wielu kopalniom groziło, że będą zmuszone zaprzedstać działalności z powodu braku formalnego dokumentu uprawniającego do korzystania ze złóż. Opisany problem udało się rozwiązać przy współdziałaniu branży i administracji nowelizując Prawo geologiczne i górnicze.
Kto wypłeni wakat na stanowisku Głównego Geologa Kraju?
- Jest kandydat na stanowisko głównego geologa i za kilka dni powinien zostać powołany - ujawnił minister środowiska Henryk Kowalczyk.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Buffon, mitoman, manipulator
Na-re-sz-cie
Hura, hura, hura. Niech ten facio gnębi studentów, a nie ludzi, którzy się znają na geologii i górnictwie. Płakac po tym bufonie nikt nie będzie!
Długo to trwało, ale w końcu ktoś poznał się na jego 'genialnych'pomysłach. Płakać po nim nikt nie będzie :)