W czwartek, 30 maja, w Centrum Kultury Śląskiej w Nakle Śląskim, po raz dwunasty, odbyła się uroczystość wręczenia nagrody Górnośląski Tacyt. Kapituła pod przewodnictwem prof. Ryszarda Kaczmarka uhonorowała tym wyróżnieniem dr Bogusława Tracza w kategorii badacz historii oraz Grzegorza Kulika w kategorii popularyzator - poinformował portal netTG.pl Marek Nowara z Ruchu Autonomii Śląska.
Dr Bogusław Tracz jest autorem monografii Gliwic „Gliwice. Biografia miasta“ i właśnie tę publikację doceniła kapituła. W laudacji prof. Ryszard Kaczmarek zwrócił uwagę, iż jest to książka, po którą sięgać mogą nie tylko historycy, ale każdy czytelnik, ponieważ jej wielkim atutem jest przystępny język, w jakim została napisana, dzięki czemu monografia trafiła do szerokiego grona odbiorców.
Z kolei Grzegorz Kulik otrzymał nagrodę za jego wkład w popularyzację języka śląskiego, w tym z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi internetowych. Warto przypomnieć, iż oprócz znakomitych tłumaczeń na język śląski literatury polskiej, jak i światowej ("Drach" Szczepana Twardocha, "Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa oraz "Mały książe" Antoine’a de Saint-Exupéry’ego) Grzegorz Kulik jest także autorem translatora oraz Korpusu Ślōnskij Mŏwy (https://silling.org).
Po uroczystym wręczeniu Tacytów tradycyjnie odbyła się krótka dyskusja z udziałem laureatów oraz prof. Małgorzaty Myśliwiec. Tematem tegorocznej dyskusji była emancypacja kulturowa Ślązaków po 1989 r.
Górnośląski Tacyt to nagroda ustanowiona przez Ruch Autonomii Śląska w roku 2007 w celu uhonorowania wysiłków badaczy i popularyzatorów historii Górnego Śląska. Patronem nagrody jest pionier górnośląskiej historiografii, wieloletni proboszcz parafii w Tworkowie pod Raciborzem, ks. Augustin Weltzel (1817-1897), nazywany przez współczesnych „górnośląskim Tacytem”. Publikacje Weltzla to przykład naukowej rzetelności i braku narodowych uprzedzeń, które miały w poważnym stopniu zaważyć na późniejszym dziejopisarstwie dotyczącym regionu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.