Rozmowa z Maciejem Szymczakiem, dyrektorem Biura ds. Zagospodarowania Majątku w Spółce Restrukturyzacji Kopalń.
Budynek w centrum Katowic ul. Damrota 16-18 wystawiony na sprzedaż. Tereny dawnej kopalni Mysłowice, Boże Dary, Śląsk przygotowywane do sprzedaży. W kopalnia Wieczorek likwidowane będą budynki nie mające wartości historycznej, w tym dobudowane przy szybie Pułaski do pierwotnych obiektów kopalnianych. Dziesięć lat temu Katowicki Holding Węglowy był jednym z filarów polskiego górnictwa. Wprawdzie przez działania likwidacyjne i połączenia oddziałów skurczył się z początkowych jedenastu do czterech kopalni, jednak nic nie wskazywało na jego likwidację.
Polskiej Grupie Górniczej właściciel, czyli Skarb Państwa, przekazał dwie kopalnie – Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła wraz ze środkami na pokrycie zadłużenia KHW. Reszta trafiła do Spółki Restrukturyzacji Kopalń.
- Jakie to uczucie wystawiać do sprzedaży miejsca gdzie jeszcze nie tak dawno tętniło życie?
Maciej Szymczak, dyrektor Biura ds. Zagospodarowania Majątku w zarządzie SRK: - Robimy to, co wynika z decyzji właściciela. Gdy zostało ocenione, że dana część zakładu górniczego nie daje wymaganych efektów finansowych, nie rokuje na przyszłość, trzeba ją zagospodarować w inny sposób
– Coś, czyli?
– Przeprowadzamy odcinanie wyrobisk podziemnych. Najważniejsze tematy to woda, która po zakończeniu pracy przez dany zakład wydobywczy mogłaby zalać sąsiednie kopalnie oraz wentylacja, czyli przepływ powietrza między sąsiadującymi zakładami górniczymi. Na powierzchni odbywa się likwidacja zbędnych obiektów, infrastruktury zajmującej często dziesiątki hektarów, przygotowanie gruntu. Nasze biuro włącza się do tematu już na tym etapie, rozpoznając potencjalne zainteresowanie, rozsyłając oferty. Niekiedy może znaleźć się inwestor potrzebujący jakiejś części dawnego zakładu. Wtedy można modyfikować plany likwidacyjne zgodnie z jego wymaganiami.
– Na przykład
– Zostawiając bocznice, tory, rampy załadowcze. Zaletą większości kopalni jest dobre skomunikowanie z liniami kolejowymi, drogowymi trasami przelotowymi. Niezależnie od rodzaju przyszłego wykorzystania terenów, to jest zawsze ważne.
– I w ten sposób po przejętej części KHW zostaje….
– 179 hektarów działek, z których część może zostać wykorzystana dla celów przemysłowych, handlowych, rekreacyjnych, a część także pod zabudowę mieszkaniową. Ponadto 28 budynków, 25 budowli…
– Na terenach objętych wpływami działalności górniczej
– Nie bardziej i nie mniej niż w jakichkolwiek innych miejscach w regionie, gdzie prowadzona była działalność kopalń. Taka uroda tych miejsc. Dlatego przed podjęciem decyzji o budowie czegokolwiek warto sprawdzić warunki geologiczne. To zresztą jest standardem. Dziwne raczej gdy ktoś mówi o zaskoczeniu. To nie Holandia, gdzie rzeczywiście niespodziewanie pod Groningen kilkanaście dni temu doszło do trzęsienia ziemi w wyniku eksploatacji gazu ziemnego.
– Są chętni?
– Mniej niż byśmy chcieli. Rzecz nie tylko w działkach, ale ogólnie ostrożnym podejściu do inwestycji przewidzianych na lata.
– Przekazywanie majątku gminom?
– Przepis powala to zrobić na cele związane z realizacją urządzeń infrastruktury technicznej lub innych celów publicznych oraz dla pobudzania aktywności gospodarczej. Zastrzeżeniem jest zasada, iż jeśli w okresie, który za każdym razem jest określany w umowie darowizny, gmina sprzeda ten majątek, pieniądze wracają do Skarbu Państwa.
– Czyli w sumie najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby po KHW zostało kilka obiektów historycznych i więcej nic.
– Te zostające obiekty to i tak jest dużo. Miasto Katowice przejęło szyb Poniatowski kopalni Wieczorek, trwa szukanie pomysłów kto i jak mógłby wykorzystać o wiele ciekawszy i większy obiekt, jakim są zabudowania szybu Pułaski… Natomiast niezależnie od sentymentów i wspomnień trzeba pamiętać, że zakłady produkcyjne nie mogą pełnić swoich funkcji w nieskończoność. Ważnym jest by w ich miejsce powstawało coś nowego, przynoszącego korzyść nam wszystkim. Mamy dobrze skomunikowane lokalizacje, zwykle z dostępem do wody, elektryczności, czyli podstawę do wprowadzania tych przemian. Dlatego sami szukamy i czekamy na zainteresowanych.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Skoro sprzedajecie majątek po KHW, to znaczy że jakieś pieniądze są ,to oddajcie pieniądze należne emerytom z KHW za deputat który żeście nam ukradli , sprawiedliwość by tego wymagała.