Rowerzyści korzystający z atrakcji Jury Krakowsko-Częstochowskiej mogą już podróżować wygodnym rowerowym połączeniem Częstochowy z jurajskim Olsztynem. Zbudowana na terenie gminy Olsztyn 2,5-kilometrowa droga jest już kolejną rowerową trasą na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.
Jak podał w poniedziałkowej, 20 maja, informacji częstochowski magistrat, asfaltowa droga o szerokości 4,5 m z trasą rowerową zapewnia przedłużenie istniejącej już wcześniej, ciągnącej się wzdłuż drogi krajowej nr 46 podobnej trasy - od granic Częstochowy do miejscowości Odrzykoń. Całość kosztowała gminę Olsztyn 2,5 mln zł i została sfinansowana ze środków gminnych.
Pierwsze łopaty na budowie tej trasy wbito pod koniec sierpnia ub.r. Jak zapowiadano wówczas, budowę drogi zaplanowano do końca sierpnia br. Nowa droga połączyła istniejące szlaki rowerowe od strony Częstochowy z ciągiem ulic na terenie Olsztyna: Asnyka, Kolejową, Lubomirskiego i Kazimierza Wielkiego.
W samej Częstochowie w pobliżu trasy na Olsztyn miasto prowadzi obecnie inwestycję związaną z przebudową ul. Korfantego (I etap) - od ronda Szwejkowskiego do Skweru Lotników. W jej ramach przewidziano infrastrukturę pieszą i rowerową. Do samej granicy miasta droga zostanie doprowadzona w II etapie przebudowy ul. Korfantego (w tym roku powstanie projekt).
"Już w tej chwili można dosyć wygodnie i różnymi drogami dojechać rowerem z Częstochowy do Olsztyna, ale miasto chce do granic miasta i olsztyńskiej ścieżki doprowadzić drogę dla rowerów o podobnym standardzie, jak zrealizowany obecnie odcinek olsztyński" - zapewnił w poniedziałek częstochowski magistrat.
Po drugiej stronie Olsztyna władze gminy przygotowywały w ostatnich miesiącach budowę kolejnej asfaltowej ścieżki z towarzyszącym jej chodnikiem, o długości ok. 1,5 km, wzdłuż położonej przy drodze nr 46 miejscowości Przymiłowice. Będzie ona przedłużeniem zbudowanej w ubiegłych latach ścieżki rowerowej od Olsztyna do granicy Przymiłowic.
Będą to też kolejne już odcinki systemu dróg rowerowych rozwijanych przez Częstochowę i okoliczne gminy - szczególnie w stronę Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W lipcu ub.r. władze Częstochowy i sąsiedniego Mstowa udostępniły nowe połączenie rowerowe między nimi.
Ścieżka o długości ponad 2 km była efektem listu intencyjnego, jakie Częstochowa i Mstów podpisały pod koniec 2015 r. Obie gminy zobowiązały się wtedy do budowy połączenia rowerowego o długości 700 m po stronie Częstochowy oraz 1,5 km po stronie Mstowa.
Odcinek częstochowski został ukończony jeszcze w listopadzie 2016 r. Oficjalne oddanie do użytku w zdecydowanej większości asfaltowego odcinka zbudowanego przez Mstów miało miejsce w lipcu ub.r. na tzw. Przeprośnej Górce - znanym punkcie przystankowym dla zmierzających w kierunku Częstochowy pielgrzymek.
Mstów był pierwszą gminą, z którą Częstochowa podpisała porozumienie w sprawie budowy połączenia rowerowego. W trakcie realizacji jest umowa z Olsztynem. Dotąd miasto doprowadziło też wygodne trasy rowerowe, z okazji przebudowy dróg krajowych i wojewódzkich, także do gmin Konopiska i Rędziny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.