Oddział Operatorski Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa w Pakistanie rozpoczął wiercenie odwiertu eksploatacyjnego Rehman-6 na złożu Rehman - podało biuro prasowe PGNiG w komunikacie w poniedziałek, 20 maja.
Celem wierceń jest udostępnienie zasobów gazu znajdujących się w najdalej na zachód wysuniętej części złoża Rehman. Planowana głębokość otworu wynosi 2700 m. Przechodził będzie przez utwory skał piaskowca z okresu kredy, które utworzyły pod ziemią zbiornik wpełniony węglowodorami. PGNiG spodziewa się, że ukryty surowiec jest gazem typu "tight" (gaz uwięziony w piaskowcu, eksploatowany na podobnej zasadzie, jak łupkowy - przyp. red.). Wiercenia prowadzi spółka Exalo Drilling SA z Grupy Kapitałowej PGNiG.
– Pakistan to dla nas bardzo perspektywiczny obszar działalności poszukiwawczo-wydobywczej. Doceniamy tamtejsze regulacje prawne, które sprzyjają zagranicznym przedsiębiorcom, oraz wysoką jakość współpracy z miejscowymi parterami – wyjaśnia Piotr Woźniak, prezes PGNiG SA.
– Zapotrzebowanie pakistańskiej gospodarki na paliwo gazowe będzie rosnąć. Gwarantuje to korzystne warunki sprzedaży gazu, które zachęcają do kolejnych inwestycji w tym kraju. W tym roku planujemy rozpocząć wiercenie czterech otworów oraz włączyć do eksploatacji trzy nowe odwierty, w tym właśnie Rehman-6 - dodaje Woźniak.
Złoże Rehman położone jest na pograniczu prowincji Sind i Beludżystan, w południowej części Pakistanu. PGNiG prowadzi tam działalność wspólnie z firmą Pakistan Petroleum Ltd. Zgodnie z podziałem udziałów i kosztów na PGNiG (które jest operatorem) przypada 70 proc. wydobycia, a na PPL – 30 procent.
Eksploatacja gazu w Pakistanie prowadzona jest z dwóch złóż, Rehman i Rizq, na podstawie odrębnych koncesji wydobywczych. Obecnie na złożu Rehman działa pięć odwiertów eksploatacyjnych a na złożu Rizq – dwa. Gaz z obu złóż jest kierowany do instalacji kopalni gazu działającej na koncesji Rehman. Jest to pierwsza kopalnia PGNiG poza granicami Polski, ponieważ wydobycie w Norwegii Grupa prowadzi z morskich platform - zaznacza polska spółka.
W 2018 r. produkcja ze złóż Rehman i Rizq przypadająca na PGNiG wyniosła 230 mln m sześc. gazu naturalnego (200 mln m sześc. w przeliczeniu na gaz wysokometanowy). W stosunku do 2017 r. wydobycie wzrosło aż o 33 procent.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.