Z pozoru zwyczajna ławka, a jednak nie do końca. Jest bowiem wyposażona w czujnik smogu i iluminację pokazującą czystość powietrza w otoczeniu. Posiada również gniazda USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych i dodatkowo emituje sygnał wi-fi, dzięki któremu można połączyć się z internetem.
Michał Kaczorek z ruchu Zofiówka jest starszym inspektorem technologii górniczej pod ziemią, zaś Michał Szyszkowski z ruchu Borynia pracuje na stanowisku starszego inspektora nadzoru inwestycji dołowych. Ich przygoda z „inteligentną ławką” miała swój początek na lotnisku.
- Pewnego dnia udawałem się w podróż samolotem i będąc na lotnisku, spostrzegłem ludzi siedzących na podłodze i ładujących swoje mobilne urządzenia elektroniczne. Pomyślałem sobie wówczas, że chyba coś tu nie tak. Mamy XXI w. i trzeba spróbować jakoś rozwiązać ten problem, bo przecież każdemu z nas może poza domem wyładować się telefon i wtedy zwykle zaczyna być nerwowo – opowiada Michał Szyszkowski, jeden z konstruktorów nowoczesnej ławki.
Tysiąc pomysłów
Swoim pomysłem podzielił się z kolegą Michałem Kaczorkiem. Ten najpierw potraktował pomysł z przymrużeniem oka, ale nazajutrz był już gotów, aby podjąć wyzwanie.
- Po głowie chodziło mi tysiąc pomysłów, jak zrealizować ten plan w oparciu o światowe standardy. Byliśmy świadomi faktu, że podobne wynalazki funkcjonują już na świecie i musieliśmy się nieźle nagłowić, żeby zaprojektować rozwiązanie, którego jeszcze nie ma – przyznaje Michał Kaczorek.
Gniazdo USB? To oczywiste. Nadajnik wi-fi? Jak najbardziej. W takim razie co jeszcze? Oczywiście, że smog!
- Przecież o smogu wciąż się mówi. To istotny problem, z którym się borykamy na Śląsku. Trzeba zwracać uwagę na kwestie środowiska. Postanowiliśmy więc, że ławka zostanie wyposażona w czujnik smogu wraz z iluminacją sygnalizującą czystość powietrza. Chcieliśmy, aby nasz wynalazek miał walor edukacyjny – opowiada Michał Kaczorek.
Sporządzenie dokumentacji technicznej projektu i samo wykonanie zabrało jastrzębianom półtora roku. Prace konstrukcyjne obaj inżynierowie prowadzili w garażu należącym do jednego z nich. I wreszcie nadszedł dzień, w którym specławka stanęła przy Urzędzie Miejskim w Jastrzębiu-Zdroju.
Usiąść na niej to faktycznie wielka przyjemność i nie lada przygoda. Ma designerski wygląd i co najważniejsze - czujnik pomiaru cząsteczek pyłów zawieszonych PM 10. Nade wszystko podświetlana jest żarówkami LED. Zmieniają one kolor – od zielonego, przez żółty do czerwonego – w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza.
- Skonstruowaliśmy ławkę dedykowaną do wnętrz takich jak galerie handlowe, urzędy, dworce, lotniska. Nazwaliśmy ją „8loading Clean Air”. Do tej pory nie było takiej na świecie. Koszty ponieśliśmy sami i na pewno było warto – przyznaje Michał Szyszkowski.
W sam raz dla miasta
Ławka stała się już pierwszym elementem specjalnie zaprojektowanych mebli i elementów infrastruktury miejskiej z innowacyjnym systemem informacji przestrzennej. Mało tego, na targach turystycznych Globalnie w Katowicach inżynierowie górnicy z Jastrzębia-Zdroju zaprezentowali zmodyfikowaną wersję wynalazku. Oprócz systemu informacji o smogu ma wbudowany wysokowydajny oczyszczacz powietrza, który po przekroczeniu norm dotyczących jakości powietrza automatycznie się załącza. Pomysł zatem ewoluuje, a wynalazcy poszukują inwestora i starają się zainteresować nim kolejne samorządy. Kilka z nich już wyraziło zainteresowanie „smogową ławką”.
Warto wiedzieć, że Michał Szyszkowski i Michał Kaczorek zostali Ludźmi Roku tuJastrzębie 2018 oraz Osobowościami Roku 2018 w plebiscycie Dziennika Zachodniego. Zwyciężyli w głosowaniu internautów.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.