Oddział GRP1 kopalni Murcki-Staszic aktualnie prowadzi roboty przygotowawcze dwoma wyrobiskami ściany 402. Roboty prowadzone są w chodnikach badawczych, w pokładzie 404/5 w polu AB na poziomie 500m. Pomimo trudnych warunków geologiczno-górniczych załoga osiągnęła w ostatnich tygodniach bardzo dobry postęp rzędu 260 do 280 m na każde z wyrobisk, czyli ok. 560 m miesięcznie.
Naprzeciw siebie stanęły dwa kombajny R-130, które dzielił dystans 3500 m. Wcześniej mierniczy górniczy wytyczyli dokładne trasy, po których poruszają się obie maszyny, aby operacja przebiegła zgodnie ze sztuką górniczą. Na szczęście w tym rejonie kopalni nie występuje zbyt wiele zagrożeń naturalnych. Ze względu na pogorszone warunki geologiczno-górnicze oraz zapewnienie załodze bezpieczeństwa, wyrobiska zostały wydrążone z odcinkami stumetrowymi w rozstawie 0,5 m, a nie standardowym 0,75 m.
- Tego rodzaju operacja to za każdym razem spore wyzwanie, zarówno dla kadry kierowniczej zakładu górniczego, jak i załogi. Wykonanie zadania powierzyliśmy najbardziej doświadczonym pracownikom z oddziału GRP1. Nie brakuje wśród nich ludzi młodych, ze stosunkowo krótkim stażem, ale potrafiących pracować sprawnie, a zarazem bezpiecznie – wyjaśnia Grzegorz Miodoński, główny geolog górniczy kopalni Murcki-Staszic.
Dobrze spisują się także kombajny wyposażone w podajniki taśmowe typu Sigma. Duża dbałość oraz kultura techniczna przekłada się na małą awaryjność sprzętu, co gwarantuje płynność prowadzonych robót i powtarzalność osiąganych postępów.
- To najbardziej optymalny układ urządzeń dobrany do panujących warunków – potwierdza Dariusz Ziaja, kierownik robót górniczych przygotowawczych w katowickiej kopalni.
- Rozcinamy ostatnią parcelę w pokładzie 404/5 w polu AB, gdzie fedrujemy już od ponad 30 lat. Miąższość pokładu wynosi tam średnio 2,2 m. Surowiec zaliczany jest do pokładów grupy 400. Nadaje się on do tworzenia bardzo dobrych mieszanek energetycznych z węglem z pokładów grupy 500 eksploatowanych w innych rejonach kopalni - dodaje.
Dzięki dobrej organizacji pracy oraz zaangażowaniu górników z brygad przodkowych GRP1 udało się osiągnąć postęp rzędu 520-560 m miesiąc po miesiącu. Takie tempo robót pozwoli przyśpieszyć okonturowanie ściany 402 o ok. dwa miesiące. Tym samym będzie można ruszyć z wydobyciem szybciej niż planowano.
W oddziale GRP1 zatrudnionych jest w sumie 116 pracowników, w tym 6 brygad przodkowych pięcioosobowych oraz 11 osób dozoru. Nadzór nad rozcięciem sprawuje sztygar oddziałowy Piotr Kaliszczuk wraz z nadsztygarem górniczym i opiekunem oddziału Grzegorzem Kukułą. Na poszczególnych zmianach pracami kierują sztygarzy: Przemysław Kaczmarek, Robert Wojtyniak, Rafał Banaś, Jakub Begier, Michał Jaworski, Tomasz Nowak, Paweł Pradela, Marcin Siwy, Dariusz Tobór oraz Jerzy Majewski. Bezpośrednio nad postępem robót czuwają przodowi brygad: Michał Regulski, Michał Hajduk, Zbigniew Anioł, Adam Beczała, Paweł Pełka i Paweł Molenda.
- Przygotowujemy się już do zbrojenia ściany 402, a po zakończeniu wydobycia ostatecznie pożegnamy się z tym polem. Będziemy uruchamiać eksploatację w innych częściach złoża, pod terenami średnio zurbanizowanymi. Kopalnia posiada ich wiele. Pod tym względem jesteśmy zakładem z dużymi perspektywami na przyszłość. Nie mamy też na razie większych problemów kadrowych, a to m.in. dzięki alokacji pracowników byłej kopalni Wieczorek. Zasilili nas pracownicy z dużą wiedzą górniczą, w większości dobrzy fachowcy ze średnim stażem do 10 lat. Z taką kadrą, na dodatek wyjątkowo ambitną, jesteśmy w stanie stawić czoła najbardziej skomplikowanym zadaniom – ocenia Dariusz Ziaja.
Obecnie kopalnia Murcki-Staszic prowadzi wydobycie trzema ścianami: 16b-S, 305S i 407 zlokalizowanymi w różnych pokładach węgla grupy 400 i 500. W zbrojeniu znajduje się także ściana 10b-S.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
na halembie takie wykony robia nowoprzyjeci i nikogo to nie dziwi ,,nikt sie niepcha do gablot ze zdjeciami i interneta
Jak se te kasjery z Biedronki obejrzom że te górniki na takim luzie fedrujom nowe rekordy to dział zatrudnienia nie odgoni sie od nich
Ten sztygar to mega specjalista od zbrojenia ścian z Bożych Darów..taki jak sztygar taki chodnik 5 ab zjechany z kierunku o 2 m Brawo..wybitni specjaliści z kopalni miłości.
Oj, samo swojej pracy nie szanujecie....
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu braku związku z tematem.
Biorąc pod uwagę poziom kadry zarządzającej na tej kopalni to prawdziwy sukces
6 do 7 ringów na zmianę na 0.5 poważnie śmiech na sali licząc od poniedziałku do piątku na sośnicy 12/14 stawiali j zmianę w obrysie 40% w kamieni alpinią zwykłą robią po 10 na 0.5 a nie mówię o kombajnie MR
260 i 280 m zapytajcie jaka norma miesięczna jest na Sośnicy na jeden kombajn i ile się robi o tym nikt nie pisze
Ale sztygar zadowolony!!!.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
10 bs już śmiga :)