Czego potrzebuje polskie górnictwo w przededniu branżowego święta?
Wśród życzeń składanych górniczej braci z okazji święta jej patronki – św. Barbary – dominują te mówiące o bezpiecznej pracy. Frazę "tylu wyjazdów, ilu zjazdów" powtarzają nie tylko politycy z pierwszych stron gazet, ale i koledzy przychodzący wspólnie na felezunek. Mijający rok przypomniał nam dobitnie, jak wielki sens niosą ze sobą te słowa. Tragiczny bilans katastrofy w Zofiówce oraz wspomnienie dramatycznej akcji ratunkowej, uznanej za jedną z najtrudniejszych w najnowszej historii górnictwa, będą przypominać o tym przez lata. Konkluzje prac komisji badającej przyczyny wypadku wskazują, że mimo ogromnych nakładów finansowych przeznaczanych na poprawę bezpieczeństwa pracy, coraz nowocześniejszego sprzętu i rozwiniętej profilaktyki, człowiek nadal przegrywa w starciu z naturą.
Wśród próśb zanoszonych przez kilka lat z rzędu do św. Barbary znalazła się i ta o korzystne ceny węgla. W grudniu 2018 r., gdy ceny na poziomie 50 USD/t wydają się jedynie dawno minionym horrorem, należy prosić patronkę, by na kolejną dekoniunkturę branża była przygotowana.
Kolejnym życzeniem dla górników i branży jest to dotyczące stabilności. Tej wiążącej się z pewnością zatrudnienia, ale także stabilnego funkcjonowania kopalń, wielkości wydobycia i możliwości zbytu węgla. Pod koniec 2018 r. górnicy nie muszą obawiać się o swoje miejsca pracy. Troska o stabilność zatrudnienia wiąże się z zapewnieniem ciągłości pokoleniowej. Obaw nie budzi też znienawidzone pojęcie „likwidacja kopalń”. Nie tylko strategie rządowe, ale i zamierzenia samych spółek węglowych mówią o planach budowy nowych zakładów.
Realne poczucie stabilizacji zapewni jednak branży długo wyczekiwany dokument - „Polityka energetyczna Polski”, w którym podkreśla się, że węgiel pozostanie podstawą bezpieczeństwa energetycznego kraju.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.