W czwartek, 2 listopada, rozpoczynają się największe targi górnicze w Iranie – IranConMin. Organizatorzy wydarzenia (Messe Munchen Group) oczekują, że na 15 tys. m kw. swoje produkty i usługi przedstawi ponad 300 wystawców z całego świata - poinformował portal netTG.pl Marek Sieczkowski z Polskej Agencji Inwestycji i Handlu SA, która wspiera polskich przedsiębiorców i organizuje stoisko narodowe.
Targi IranConMin odbędą się od 2 do 5 listopada w Teheranie (https://www.iranconmin.de/). Wśród wystawców z całego świata wyróżniać się będzie polski sektor, ze stoiskiem narodowym polskiej Agencji Handlu i Inwestycji na czele (nr C30). 3 listopada na briefingu prasowym ekspert branżowy, dr Marek Moroń z Uniwersytetu Jagiellońskiego, przybliży decydentom, dziennikarzom i zwiedzającym potencjał polskich przedsiębiorców.
Wartość polskiego eksportu do Iranu wynosi 352,4 mln zł. Według Internetowego Systemu Informacji Gospodarczej Insigos Ministerstwa Rozwoju (insigos.mg.gov.pl) 426 rodzimych firm eksportuje tam swoje wyroby. Największy udział mają nowoczesne maszyny i urządzenia mechaniczne, takie jak np. technologie górnicze czy rozwiązania poprawiające efektywność energetyczną. Iran, będący jedną z największych gospodarek Bliskiego Wschodu, potrzebuje dziś dóbr o charakterze inwestycyjnym w sektorach transportu, gazowym, paliwowym oraz kopalin. Dla polskich przedsiębiorców to duża szansa wejścia na ten rynek, na którym jesteśmy postrzegani jako profesjonalni wytwórcy z dużym doświadczeniem z krajów Unii Europejskiej.
- Duże doświadczenie kadry inżynierskiej, w połączeniu z wysoką precyzją wykonania, niskimi kosztami oraz dużą elastycznością stanowi znaczącą przewagę konkurencyjną. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się systemy ścianowe do wydobywania węgla, innowacyjne silniki górnicze odporne na pracę w szczególnie trudnych warunkach, koparki wielonaczyniowe, urządzenia przeładunkowe i transportowe oraz tzw. kombajny chodnikowe – podkreśla Marek Sieczkowski, project manager w programie BRAND i dodaje, że "polskie maszyny i urządzenia spotykane są praktycznie we wszystkich kopalniach na całym świecie a zagraniczna aktywizacja dużych podmiotów stwarza nowe warunki ich rozwoju”.
Rosnące zapotrzebowanie na energię na całym świecie stwarza dobrą koniunkturę dla kopalń surowców energetycznych, które chcąc sprostać zapotrzebowaniu, zwiększają inwestycje w nowoczesne maszyny i urządzenia. Węgiel jest wciąż jednym z najtańszych źródeł produkcji energii elektrycznej. Polskie maszyny i urządzenia wykorzystywane są nie tylko w krajowych kopalniach, ale chętnie wykorzystywane są także na rynkach zagranicznych. Przeszłości historyczne, duże doświadczenie kadry inżynierskiej, w połączeniu z wysoką precyzją wykonania, niskimi kosztami oraz dużą elastycznością stanowi znaczącą przewagę konkurencyjną.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Komentarz usunięty przez moderatora z powodu złamania regulaminu lub użycia wulgaryzmu.
Brawo! Nareszcie własna decyzja inwestycyjna w kraju, który na nas czeka, w ktrym mamy dobre tradycje i rwzajemne relacje. W kraju bogatym we wszelkiego, rodzaju surowce. Pytanie bez odpowiedzi, czy USA nałożą na nas sankcje z tego powodu? Tym bardziej , że w sprawie Iranu, czy tego chcemy, czy nie, jesteśmy sojusznikami nie USA, a Rosji i Chin!
Nie wiem, czym się tak będzie wyróżniać 'polski sektor', skoro Polska ma tu jedynie stoisko we wspólnym, międzynarodowym pawilonie? Taka 'potęga' jak Finlandia będzie miała oddzielny pawilon, nie wspominając o Niemczech, Korei, czy Włoszech - każde z tych państw ma własny, oddzielny pawilon wystawienniczy na tych targach. To znowu polskie 'sny o potędze'.