- Sprawa przejęcia zakładów Autosan przez PGE jest już zaawansowana, ma to służyć rozpoczęciu supernowoczesnej produkcji autobusów elektrycznych i pojazdów służących energetyce - mówił w sobotę, 27 października, lider PiS Jarosław Kaczyński podczas spotkania wyborczego partii w Sanoku w województwie podkarpackim.
Prezes PiS powiedział, że zakład Autosan prawie upadł, ale dzięki wsparciu rządu i byłej premier Beaty Szydło został uratowany i w tej w chwili ma przede sobą wielkie perspektywy.
- Chcę powiedzieć, że jest w tej chwili już zaawansowana sprawa - chociaż oczywiście to będzie trochę trwało - przejęcia tego zakładu przez PGE, czyli wielką firmę energetyczną, po to, by rozpocząć tam supernowoczesną produkcje autobusów elektrycznych, a także pojazdów, które służą energetyce, bo przecież energetyka, linie energetyczne wymagają specjalnego rodzaju pojazdów i jest tego niemało - powiedział Kaczyński.
- I to też będzie specjalność tej fabryki, ona ma wielką przyszłość. Autosan ma wielką przyszłość, a to jest niemała część przyszłości Sanoka - podkreślił Kaczyński.
Autosan jest jedną z najstarszych polskich fabryk. Po upadłości i restrukturyzacji, przy udziale premier Beaty Szydło w marcu 2016 r. fabrykę autobusów przejęło konsorcjum spółek PIT-Radwar i Huta Stalowa Wola, należących do Polskiej Grupy Zbrojeniowej (stuprocentowym udziałowcem jest Skarb Państwa lub spółki SP). Zapłaciło za to 17,3 mln zł.
Spółka była pięć razy wystawiana na sprzedaż w przetargu. W ostatnim cena wywoławcza wynosiła 37 mln zł. Po piątym przetargu sędzia nadzorujący upadłość Autosanu zgodził się na sprzedaż fabryki z wolnej ręki.
Firma oprócz autobusów produkuje też części do tramwajów oraz kabiny do pociągów.
PGE Polska Grupa Energetyczna w grupie kapitałowej jest największym pod względem przychodów i zainstalowanych mocy wytwórczych (12,9 GW) oraz wolumenu produkcji elektryczności (57,05 TWh rocznie) przedsiębiorstwem energetycznym w Polsce (ponad 5 mln klientów i ponad 41 tys. zatrudnionych). Powstała w 2007 r., notowana na warszawskiej GPW.
Skarb Państwa posiada 57,39 proc. udziałów.
W skład Grupy PGE wchodzą m.in. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA w Bełchatowie (dwie duże odkrywki węgla brunatnego Bełchatów i Turów wraz z elektrowniami oraz 2 elektrownie Dolna Odra i Opole na węgiel kamienny). Grupa posiada też elektrociepłownie w Szczecinie, Kielcach, Lublinie, Rzeszowie, Gorzowie, Bydgoszczy (przjęła też aktywa EDF), elektrownię wodną Żarnowiec i Żar, 10 farm wiatrowych. PGE dystrybuuje też energię elektryczną (277 tys. km sieci elektrycznej).
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.