Nowelizacja Prawa energetycznego oraz niektórych innych ustaw została przyjęta przez Radę Ministrów. Celem tego projektu jest uregulowanie instytucji sprzedaży rezerwowej. Chodzi o sprzedaż gazu lub prądu przez sprzedawcę rezerwowego, w przypadku zaprzestania dostarczania tych mediów przez dotychczasową firmę.
Obecnie obowiązujące przepisy nie są kompleksowe i ograniczają się wyłącznie do sprzedaży energii elektrycznej. Projekt rozszerza je także na gaz. Dzięki temu, odbiorcy gazu ziemnego nie będą zagrożeni nagłym wstrzymaniem dostaw.
Nowelizacja przewiduje także modyfikację obowiązku publicznej sprzedaży przez przedsiębiorstwa energii elektrycznej – przez jego podniesienie z 30 do 100 proc.
„Podniesienie tzw. obliga giełdowego do poziomu 100 proc., ma na celu poprawę przejrzystości na rynku i ograniczenie nagłych wzrostów cen energii elektrycznej na rynku hurtowym, niewynikających z czynników fundamentalnych” – wyjaśnia na portalu internetowym resort energii.
I dodaje, że dzięki poprawie płynności i transparentności na Towarowej Giełdzie Energii i ograniczeniu możliwości wpływu na cenę uczestników mających silną pozycję rynkową, rozwiązanie to w przyszłości poprawi pozycję odbiorców na krajowym rynku energii.
W dokumencie zaproponowano także zmiany, które zapewnią spójność funkcjonowania krajowego systemu elektroenergetycznego z prawem unijnym. Możliwe będzie stosowanie tzw. Kodeksów Sieci.
Projekt wprowadza ułatwienie dla przedsiębiorstw sieciowych w usuwaniu awarii, przeprowadzaniu prac remontowych i konserwacyjnych sieci. Starosta będzie wydawać decyzje z rygorem natychmiastowej wykonalności w sprawie udostępnienia nieruchomości w celu usunięcia szkód. Ma to zapewnić ciągłość dostaw i zwiększenie bezpieczeństwa sieci. Chodzi o takie sytuacje, jak w ubiegłym roku, kiedy energetycy nie mogli wejść na teren prywatny, aby naprawić przebiegającą tamtędy sieć, która uległa uszkodzeniu z powodu np. oblodzenia, wichury czy innych niekorzystnych warunków pogodowych.
Zaproponowane rozwiązania wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.