Jednym z wydarzeń towarzyszących konferencji Społeczny PRE_COP24, odbywającej się w dniach 9-11 sierpnia w Katowicach, było podpisanie umowy dotyczącej współpracy w ramach Społecznej Inicjatywy Górnictwo OK. Po zakończeniu sesji „Przedsiębiorstwa w Polsce – na drodze do zostania liderem czystego środowiska”, część sygnatariuszy tego projektu spotkała się z dziennikarzami.
W briefingu wziął udział wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.
- Jeśli jesteśmy dziś w stanie mówić, że polskie górnictwo może być OK., to musimy sobie zdać sprawę z tego, że jesteśmy w całkowicie innym miejscu niż trzy czy dwa lata temu. Rozmawiamy obecnie o zarządzaniu, o motywacyjnym systemie wynagradzania, o kreowaniu polityki sprzedażowej, po prostu rozmawiamy o przyszłości. A z przyszłością zawsze są związane plany. Cieszę się, że górnictwo, że przemysł w Polsce wreszcie zaczyna mówić o sobie, opisywać, czym się zajmuje, jakie wprowadza innowacyjne przedsięwzięcia.
W opinii Grzegorza Tobiszewskiego podpisanie umowy, dotyczącej Społecznej Inicjatywy Górnictwo OK., ma służyć m.in. temu, aby przez eventy, informacje, wiarygodne diagnozy pokazywać, w jakim miejscu jest sektor wydobywczy.
Wiceminister dodał, że nowoczesność i innowacyjność w górnictwie zaczyna stawać się wizytówką Polski na świecie, a nasze technologie mogą być transferowane na inne kontynenty.
Dr Paweł Bogacz, koordynator i współtwórca projektu Górnictwo OK., wyjaśnił genezę inicjatywy.
- „Zamieszanie” pod nazwą Górnictwo OK. trwa od dwóch lat i cały czas chce nam się działać. Dzisiaj zamykamy pewien etap działania, za co dziękuję panu ministrowi i panom prezesom. Przez ten czas sprawdziliśmy, że wspólnie możemy wypracowywać ważne projekty. Dotąd powstało ich 36.
Bogacz wspomniał, że pomysł zawiązania inicjatywy narodził się podczas obrad Szkoły Eksploatacji Podziemnej.
- Postanowiliśmy w gronie osób odpowiedzialnych za komunikację działać razem: tworzyć spójny wizerunek górnictwa, komunikować swoje cele na zewnątrz, budować komplet działań związanych ze społeczną odpowiedzialnością biznesu oraz wymieniać doświadczenia – mówił.
Jednym z obszarów aktywności Górnictwa OK. są działania związane z ochroną środowiska i innowacjami. Mówił o nich Daniel Ozon, prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej.
- Powołując do życia spółkę JSW Innowacje, przygotowaliśmy agendę badawczą, którą systematycznie realizujemy. Dokonaliśmy m.in. zakupu nowoczesnych, niestosowanych wcześniej na rynku polskim rozwiązań, które być może już w przyszłym roku pozwolą na budowę chodników w sposób szybszy, bezpieczniejszy i zdecydowanie tańszy. Kolejne inicjatywy to wykorzystanie odpadów pogórniczych, zagospodarowanie metanu, by być samowystarczalnym energetycznie. Dbamy o środowisko i zmniejszamy bazę kosztową – wyliczał Ozon.
Prezes JSW przypomniał także o pracach nad separacją i produkcją wodoru, który napędzać może komunikację miejską oraz wykorzystaniu produktów ubocznych procesu koksowania.
O tym, jak społeczną odpowiedzialność biznesu postrzega Polska Grupa Górnicza, mówił jej prezes Tomasz Rogala.
- PGG jest producentem głównie węgla energetycznego, w tym węgli dla gospodarstw domowych. Postawiliśmy sobie zadanie modernizacji zakładów przeróbczych i zwiększenia produkcji ekogroszków. Przedsięwzięcie to jest bardzo ściśle związane z programem ochrony powietrza -powiedział.
Prezes wskazał, że gdy w roku 2015 PGG wyprodukowała 200 tys. t paliw ekologicznych, w roku 2017 ich wolumen zwiększył się do 1,3 mln t. Zaznaczył również, że następuje systematyczny spadek produktów ubocznych w postaci mułów i flotów. Ich produkcja spadła z 700 tys. t do 400 tys. t.
Innym wymiarem społecznej odpowiedzialności jest program PGG Family.
- To próba nadrobienia tego, co dzieje się na świecie, czyli budowania wartości firmy i koncentrowania pracowników wokół niej. Korzystając z efektu skali (43 tys. pracowników wraz z rodzinami to 200 tys. osób), zaczęliśmy negocjować upusty na usługi powszechne, takie jak paliwa, ubezpieczenia czy rozrywka. Program, który obniża miesięczne koszty funkcjonowania rodzin, cieszy się ogromnym zainteresowaniem – dodał Tomasz Rogala.
O tym, że branża się jednoczy, przekonany był z kolei Artur Wasil, prezes LW Bogdanka.
- Wspólnie tworzymy nurt rozwoju polskiego górnictwa, każdy w zakresie własnych kompetencji. Chcemy pokazać partnerom to, czym dysponuje Bogdanka, by wyeliminować potencjalne błędy w innych spółkach. Współpraca przebiega w sposób dający nam perspektywę rozwoju - ocenił.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.
Będziecie mieli ok przy wyborach za te wasze ustawy krwiodastwo rewiry od 1991 jak ustawa weszla w.2008.O wojsku niewspomne chlopaski byli W Syrii na misjach Teraz musza odrobić.28 miesięcy nie mogę.sie doczekac wyborow.. .