Prawie 7,7 mln zł zdobyła Politechnika Śląska na realizację pięciu projektów studiów dualnych, w ramach których studenci równolegle będą zdobywać wiedzę teoretyczną oraz doświadczenie zawodowe podczas staży w przemyśle. To największe dofinansowanie spośród publicznych uczelni akademickich w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju „Studia dualne”.
Projekty, które uzyskały, będą realizowane na kierunkach: mechanika i budowa maszyn na studiach I i II stopnia, transport kolejowy na studiach I stopnia, a także logistyka oraz inżynieria materiałowa na studiach II stopnia. Projekt studiów II stopnia na kierunku mechanika i budowa maszyn prowadzonych na Wydziale Mechanicznym Technologicznym został najwyżej oceniony spośród wszystkich projektów z polskich uczelni i tym samym znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej konkursu, ex aequo z projektem Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.
– Bardzo się cieszymy, że udało nam się zdobyć tak wysokie finansowanie na realizację aż pięciu projektów studiów dualnych na Politechnice Śląskiej. Jednym z głównych celów naszej uczelni jest kształcenie wysoko wykwalifikowanych kadr na potrzeby współczesnego przemysłu. Jako uczelnia techniczna jesteśmy ściśle związani z otoczeniem gospodarczym i przykładamy dużą wagę do tego, aby sprostać oczekiwaniom pracodawców. Dlatego też postanowiliśmy rozwijać ofertę studiów dualnych na Politechnice Śląskiej. Obecnie z powodzeniem kształcimy już dwa roczniki przyszłych inżynierów na tego rodzaju studiach na kierunku mechanika i budowa maszyn, a trzeci rocznik właśnie się rekrutuje. Do tej pory współpracowaliśmy w tym zakresie głównie z firmami z branży automotive, jednak biorąc pod uwagę różnorodność kierunków studiów dualnych, które uzyskały dofinansowanie w konkursie, jestem przekonany, że współpraca zostanie rozszerzona o kolejne obszary nauki i przemysłu – podkreśla prof. Arkadiusz Mężyk, rektor Politechniki Śląskiej
Konkurs „Studia dualne” to kolejna inicjatywa NCBR-u, która służy podniesieniu kompetencji osób uczestniczących w edukacji na poziomie wyższym. Jego celem jest dostosowanie programów nauczania do oczekiwań przyszłych pracowników i ich potencjalnych pracodawców. Receptą na sukces ma być efektywne łączenie nauki z pracą, możliwe dzięki realizacji programów kształcenia przemiennego, które zakładają jednoczesny udział studentów w zajęciach dydaktycznych na uczelni i zatrudnienie ich w firmie.
W ramach studiów dualnych na Politechnice Śląskiej przyszli inżynierowie spędzają podczas każdego roku akademickiego nawet pół roku na stażach realizowanych z partnerskimi firmami oraz pół roku na uczelni, realizując pełen program kształcenia. Dzięki temu absolwenci tuż po zakończeniu studiów są wysoko wykwalikowanymi, posiadającymi ogromną wiedzę praktyczną i doświadczenie w pracy w przemyśle inżynierami, niezwykle pożądanymi na współczesnym rynku pracy.
Politechnika Śląska jest pionierską uczelnią w Polsce w zakresie dualnego kształcenia studentów. Pierwsze studia dualne na gliwickiej uczelni ruszyły już dwa lata temu.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.