W Astanie - stolicy Kazachstanu, od 19 do 22 czerwca odbędzie się 25. Światowy Kongres Górniczy 2018 organizowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju oraz państwowe stowarzyszenie przedsiębiorstw wydobywczych i metalurgicznych Kazachstanu. To jedna z największych tego typu imprez branżowych na świecie. Wśrod potęg górniczych, które urządzają własne stoiska narodowe, będzie m.in. Polska.
Do astańskiego centrum kongresowego Expo 2017 z 49 państw przybędzie ok. 2 tys. przedstawicieli przemysłu górniczego, nauki i techniki, instytucji i firm odpowiedzialnych za ochronę środowiska oraz bezpieczeństwo eksploatacji górniczej. Wśród szczególnie ważnych prelegentów organizatorzy wyliczają m.in. ministra górnictwa Mongolii Sumjabazara Dolgorsurengijna, wiceministra przedsiebiorczości i technologii Polski Tadeusza Kościńskiego, szefa departamentu Ernst&Young na Afrykę i eksperta w dziedzinie cyfryzacji górnictwa Jamesa Metchera, dyrektora wykonawczego chińskiej kompanii górniczej ZMG (Zijm Mining Group) Georgesa Fenga, szefa oddziału górnictwa giełdy kanadyjskiej w Toronto Dina McPersona, wiceprezesa Thyssen Krupp IS z Niemiec Franza Bolpersa i in.
W tym roku hasło kongresu w Astanie brzmi: "Przewaga innowacji - krok w przód na drodze do wzrostu światowego górnictwa". W programie zaplanowano dyskusję nad takimi zagadnieniami, jak geologiczne prace poszukiwawcze, wydobycie i wzbogacanie kopalin, ocena ryzyk, cyfryzacja branży, wdrażanie nowych technologii, sposoby pozyskania międzynarodowego finanswowania górnictwa i wiele innych.
Kongresowi tradycyjnie patronują nawiększe kompanie górnicze i okołogórnicze oraz metalurgiczne operujące w Kazachstanie, np. ERG Eurasian Resources Group, Kazcynk, KAZ Minerals, Kazakhmys i Polimetal, Aktubińśka Kompania Miedziowa, AA Engineering Gropu, ArcelorMittal, ABB, Borusan Makina, Business Sweden, DMT, ERM, Hexagon, Head Mining, GLS, K-mine, Liebherr.
W ramach Światowego Kongresu Górniczego w Kazachstanie przewidziano kilka znaczących wydarzeń towarzyszących, jak 24. Międzynarodowa Wystawa Azji Środkowej Mining World Central Asia 2018 (prezentująca urządzenia i maszyny górnicze) oraz 15. Kazachska Międzynarodowa Wystawa "Kazcomac 2018" (poświęcona branży budownictwa przemysłowego i inżynierii).
W tegorocznych wystawach w Astanie udział zgłosiło już 260 przedsiębiorstw z 24 krajó świata, wśród nich tacy przedstawiciele branży, jak firmy Aramine, Atlas Copco, CFT Gropu, Dressta, Metso Minerals, Mc Ianahan, FL Smidth, Sandvik Mining and Construction, Thrane, Outotec, Thessenkrupp, Vist i in.
Kilka państw zorganizuje w Astanie własne stoiska narodowe: Australia, Austria (po raz pierwszy w historii kongresu), Wielka Brytania, Kanada, Chiny, Norwegia, Polska, Finlandia, Francja, Republika Czeska.
Zaplanowany cały szereg wydarzeń dodatkowych dla uczestników kongresu, m.in. zwiedzanie kombinatu metalurgicznego ArcelorMittal Temirtau, wizyta w kopalni rud miedzi Bozszakol (kompanii Kaz Minerals) czy kopalni złota Altyntau Kokshetau.
Organizatorzy deklarują, iż zależy im na umocnieniu i podnoszeniu rangi kongresu górniczego w Astanie tak, aby stał się jednym ze stałych i najważniejszych punktów na światowej mapie wydarzeń w branży.
O znaczeniu Światowego Kongresu Górniczego czytaj też: "Nieobecność na kongresie, to nieobecność na świecie"
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.