- Polska z wyjątkową światowej klasy ekspertyzą i doświadczeniem w branży wydobywczej jest gotowa wspierać Indie w trwającym procesie transformacji i modernizacji swojego przemysłu wydobywczego - powiedział wiceminister Grzegorz Tobiszowski podczas Ekonomicznego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
O rozwoju infrastruktury dla eksportu węgla kamiennego, wspólnym działaniu na rzecz poprawy bezpieczeństwa w kopalniach i perspektywach polsko-indyjskiej współpracy w sektorze wydobywczym rozmawiali w poniedziałek, 14 maja, uczestnicy panelu pt. „Bengal Zachodni. Współpraca polityczna i gospodarcza z Polską”. Rozwinięciem dyskusji we wtorek, 15 maja, była sesja o współpracy w górnictwie.
- Przedstawiciele polskiego rządu oraz firm z branży górniczej, już od pewnego czasu spotykają się w obu krajach i prowadzą coraz bardziej zaawansowane rozmowy. Obecnie jesteśmy na etapie wspólnego tworzenia warunków konkretnych przedsięwzięć - przypomniał wiceminister, przytaczając przykłady podpisanego w styczniu porozumienia o współpracy regionu Śląskiego z Bengalem Zachodnim oraz kwietniowego porozumienia o współpracy polskich firm z branży górniczej i organizacji wspierających ich inwestycje w Indiach.
- Dzięki temu będą one mogły bardziej skutecznie walczyć o kontrakty na azjatyckim rynku – dodał Tobiszowski.
Podkreślił też znaczenie polsko-indyjskiej współpracy i doświadczenia, jakie polscy specjaliści mogą przekazać indyjskim kolegom.
- Transformacja i modernizacja górnictwa oznacza nie tylko zwiększenie wydajności. Obejmuje również działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa i zrównoważenia środowiskowego i zaangażowanych technologii – zauważył Grzegorz Tobiszowski. Dodał, że oznacza to również tworzenie nowych możliwości gospodarczych i lepszej jakości życia zaangażowanych społeczności.
- Nasze firmy są gotowe uczestniczyć w tych staraniach i dzielić się swoimi innowacyjnymi rozwiązaniami i technologiami ze swoimi indyjskimi partnerami - podkreślił wiceminister energii.
Grzegorz Tobiszowski potwierdził, że polsko-indyjska współpraca w górnictwie obejmie również transfer technologii, umożliwiając firmom indyjskim rozpoczęcie własnej produkcji sprzętu, a polskim da okazję do zwiększenia zaangażowania w budowę nowych kopalń węgla i eksplorację nowych złóż, a także uczestnictwo w ewolucji otaczającej infrastrukturę, takiej jak transport i wytwarzanie energii. Oprócz branży górniczej, przewidywalna jest możliwość współpracy w takich obszarach, jak budownictwo portowe i energia słoneczna.
Bengal Zachodni ma ogromny potencjał inwestycyjny. To czwarty pod względem wielkości i jeden z najszybciej rozwijających się stanów Indii. Ma na swoim obszarze największe, nieeksploatowane jeszcze złoża węgla na świecie, co stwarza ogromną szansę dla firm i koncernów wydobywczych.
Indie do 2020 r. planują zwiększyć wydobycie do około miliarda ton. Obecnie kształtuje się ono na poziomie 600 mln t.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.