Na liście gości 10. edycji debaty biznesowej w Europie Centralnej są przedstawiciele rządu, prezydenci miast, prezesi firm i naukowcy. Podczas dyskusji nie zabraknie tematów związanych z górnictwem i energetyką. Europejski Kongres Gospodarczy odbędzie się 14-16 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym i Spodku.
Reprezentanci Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, politycy i prezesi największych firm z Europy, Afryki i Ameryki Północnej, przedstawiciele nauki, instytucji finansowych i samorządów, liderzy opinii spotkają się w Katowicach.
- Zaprosiliśmy praktyków z całego świata, zarówno ze strony dużej polityki, europejskiej i polskiej, jak i biznesu. Doświadczeniem podzielą się podczas trzech dni debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących, dyskutując nie tylko o tym, co jest ważne i aktualne, ale też o tym, co wyznacza trend i wpływa na przyszłość gospodarki – mówi Wojciech Kuśpik, inicjator EEC.
Od pierwszej edycji imprezy jeden z najważniejszych bloków tematycznych stanowią kwestie związane z polityką energetyczną Unii. Ten obszar debaty łączy aspekt gospodarczy ze środowiskowym i społecznym. W tym roku, dodatkowym i niezwykle ważkim asumptem, by klimatowi i środowisku poświęcić uwagę szczególną, jest zbliżający się światowy szczyt klimatyczny ONZ (COP24), który odbędzie się jesienią w Katowicach.
– W trakcie kongresu będziemy dyskutować z przedstawicielami biznesu i administracji o istotnych dla Polski sprawach, m.in. o przyszłości Unii, innowacjach w energetyce oraz o ochronie środowiska – zaprasza Alexandre Farion, dyrektor handlowy Grupy Veolia w Polsce.
Z hasłem „energia” powiązane jest spektrum tematów, m.in.: trendy przyszłości w polskiej i światowej energetyce, strategia i bezpieczeństwo energetyczne, odnawialne źródła energii, innowacje, badania i rozwój, energetyka jądrowa oraz technologie dla klimatu.
Udział w dyskusji poświęconej energii potwierdzili m.in.: Krzysztof Tchórzewski, minister energii i jego zastępcy Grzegorz Tobiszowski oraz Michał Kurtyka, prezesi: Tomasz Rogala - Polska Grupa Górnicza, Daniel Ozon - Jastrzębska Spółka Węglowa, Maciej Bando - Urząd Regulacji Energetyki, Henryk Baranowski – PGE, Mirosław Kowalik - Enea, Piotr Woźniak - PGNiG oraz Piotr Woźny, pełnomocnik premiera ds. programu „Czyste Powietrze”.
W poniedziałek omawiana będzie strategia dla polskiej energetyki. Wśród prelegentów są Krzysztof Tchórzewski, Igor Wasilewski, prezes PERN i Piotr Woźniak, prezes PGNiG. Kolejna debata będzie dotyczyła energii dla klimatu, z udziałem m.in. wiceministra energii Michała Kurtyki i Laurenta Fabiusa, prezydenta COP21. O energetyce w Europie dyskutować będą m.in. minister Tchórzewski oraz jego odpowiednik na Litwie Żygimantas Vaciunas.
We wtorek warta wymienienia jest dyskusja na temat tego, co przyniesie szczyt klimatyczny w Katowicach, o trendach przyszłości w polskiej energetyce oraz o regionach górnictwa węgla kamiennego w okresie przekształceń: „Śląsk - wizja i projekty” (z udziałem Daniela Ozona, prezesa JSW). Będą też dyskusje na temat smogu, elektromobilności, energetyki europejskiej, współpracy w branży górniczej (z udziałem wiceministra energii Grzegorza Tobiszowskiego) oraz magazynowania energii.
W środę dyskusje będą dotyczyć polskiego węgla w perspektywie do 2030 r. (z udziałem Grzegorza Tobiszowskiego, Janusza Olszowskiego, prezesa Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, Janusza Steinhoffa, b. wicepremiera, Sławomira Obidzińskiego, prezesa Węglokoksu, Daniela Ozona, prezesa JSW, Artura Wasila, prezesa LW Bogdanka), odnawialnych źródeł energii, innowacji w energetyce, klastrów energii, innowacji w górnictwie, energetyki jądrowej.
– Zainteresowanie kongresem jest ogromne, 10. jubileuszowa edycja będzie pod każdym względem rekordowa. Przed nami ponad 150 sesji, z udziałem ponad 900 prelegentów. Spodziewamy się jeszcze większej niż przed rokiem liczby zarejestrowanych – mówi Wojciech Kuśpik.
Wydarzeniem towarzyszącym 10. edycji EEC będzie trzecia odsłona European Start-up Days. Autorzy ciekawych pomysłów na biznes mają szansę przedstawić swój start-up, biorąc udział w konkursie Start-up Challenge.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.