O działaniach podjętych w walce o lepszą jakość powietrza i zagrożeniach związanych ze smogiem rozmawiali uczestnicy konferencji "Niska emisja. Węgiel tak, smog nie", która odbyła się w poniedziałek, 26 lutego, w Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku.
W konferencji wzięli udział naukowcy i samorządowcy z woj. śląskiego. Organizatorami spotkania był Główny Instytut Górnictwa, miasto Rybnik, Politechnika Śląska, Uniwersytet Śląski oraz Sekcja Ekonomiki i Organizacji Górnictwa Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk. Honorowy patronat objął Metropolita Katowicki abp Wiktor Skworc.
- Takie spotkania mają znaczenie z kilku powodów. Po pierwsze, to jest obszar edukacyjny. Chodzi o to, żeby uświadamiać ludziom, jakie smog pociąga za sobą zagrożenia - przede wszystkim zagrożenie zdrowotne. Drugi obszar to działania taktyczne, tu i teraz, czyli poprawienie stanu środowiska poprzez wymianę kotłów, tzw. kopciuchów, zmianę systemu opalania oraz termomodernizacja. Wreszcie są to działania strategiczne, czyli uchwała antysmogowa, którą podjął samorząd województwa, czy działania rządowe takie jak program „Stop smog” - zaznaczył dr Zygmunt Łukaszczyk, dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej.
O kwestii wciąż małej świadomości mieszkańców mówił m.in. Wojciech Saługa, marszałek woj. śląskiego. Saługa zaznaczył, że jeśli w dużych miastach świadomość, aby dbać o jakość powietrza jest stosunkowo duża, to niewielka jest w mniejszych gminach.
- Są miejsca, gdzie wciąż tylko 8 proc. mieszkańców wie, że jest smog – mówił marszałek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.