Ruch Piast kopalni Piast-Ziemowit fedruje pełną parą. Obecnie wydobycie realizowane jest dwoma wysokowydajnymi ścianami, z których dobowe wydobycie sięga 11 tys. t węgla. Trzecia ściana znajduje się w fazie likwidacji, a dwie są zbrojone. Specyfika złoża "piastowskiego" wymusza konieczność częstych przezbrojeń ścian.
-W tym roku założyliśmy pięć zbrojeń i sześć likwidacji. Na dzień dzisiejszy przygotowanie nowych frontów eksploatacyjnych realizowane jest siedmioma kombajnami chodnikowymi. Zakładamy cele ambitne, ale – jak sądzimy - możliwe do realizacji – wyjaśnia Adam Rozmus, główny inżynier górniczy ruchu Piast.
Na ten rok kierownictwo kopalni zaplanowało wydobycie na poziomie ponad 2,5 mln t i wykonanie prawie 11 km wyrobisk chodnikowych.
Końcówka 2017 r. nie była dla kopalni łatwa. W wyniku awarii miał miejsce dwutygodniowy postój szybu wydobywczego – jedynej drogi transportu urobku zarówno z wydobycia, jak i robót przygotowawczych. 27 grudnia 2017 r. wznowiono ruch skipu z poziomu 650.
Obszar górniczy zakładu Piast wynosi 48,313 km kw. i obejmuje gminy: Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Chełmek, Lędziny oraz Oświęcim.
W galerii: transport urobku i załoga w ruchu Piast (zdjęcia Radosław Wojnar - kopalnia Piast)
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.