Wiceprezes Polskiej Grupy Górniczej ds. pracowniczych Jerzy Janczewski we wtorek, 16 stycznia, spotkał się z dyrektorami szkół górniczych z województwa śląskiego. Tematem spotkania, które zorganizowano w siedzibie PGG w Katowicach, były nabory uczniów na rok szkolny 2018/2019 prowadzone przez placówki oświatowe oraz planowane przez szkoły kierunki kształcenia - poinformowało portal nettg.pl biuro prasowe spółki.
Wiceprezes Janczewski w czasie spotkania podkreślił, że wszyscy uczniowie klas górniczych - ze szkół posiadających stosowną umowę o gwarancji zatrudnienia - otrzymają pracę w Polskiej Grupie Górniczej. Dyrektorzy szkół z Katowic, Mysłowic, Gliwic, Rudy Śląskiej, Lędzin, Łazisk Górnych, Rybnika, Radlina i Wodzisława Śl. przedstawili sytuację w swoich placówkach oraz plany na nadchodzący rok szkolny.
Na spotkaniu obecny był również dziekan Wydziału Geologii i Górnictwa Politechniki Śląskiej prof. Franciszek Plewa, który omówił zasady współpracy PGG z uczelnią. Wspomnieć tu należy o płatnych praktykach dla studentów Politechniki Śląskiej organizowanych w kopalniach PGG.
Współpraca Kompani Węglowej, a teraz Polskiej Grupy Górniczej, z organami prowadzącymi szkoły górnicze (prezydentami miast, starostami powiatów, wójtami gmin), ma wieloletnią tradycję, bo nawiązano ją już w roku 2004. Na przestrzeni 10 lat – do roku 2014 udzielono 8416 gwarancji zatrudnienia dla uczniów szkół zawodowych i techników.
W roku 2015 - w związku z trudną sytuacją ekonomiczną spółki - Kompania zawiesiła udzielanie gwarancji zatrudnienia dla uczniów podejmujących naukę w szkołach objętych porozumieniami o współpracy, ale w dalszym ciągu czyniła starania, by wywiązać się ze zobowiązań wobec uczniów posiadających wcześniej udzielone gwarancje zatrudnienia. Przyjęcia absolwentów posiadających gwarancje zatrudnienia odbywały się sukcesywnie, w miarę posiadanych możliwości kadrowych i z uwzględnieniem założeń Planu Techniczno – Ekonomicznego. Zaznaczyć należy, że w tym zakresie wypełnione zostały wszystkie zobowiązania Spółki.
Z przeprowadzonych analiz poziomu odejść pracowników na emerytury, struktury wiekowej i stażu pracy pracowników PGG widzi potrzebę kontynuacji współpracy z placówkami oświatowymi, które są dobrze przygotowane do kształcenia młodzieży w zawodach górniczych. Wieloletnia współpraca w zakresie kształcenia zaowocowała doprecyzowaniem jej zasad zarówno w zakresie naboru uczniów, jak i przebiegu edukacji. Polska Grupa Górnicza widzi konieczność prowadzenia wspólnych działań – razem ze szkołami - mających na celu pozyskanie i wykształcenie uczniów, którzy w przyszłości mogą zasilić załogę kopalń wchodzących w struktury Spółki.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.