Polska jest liderem w wykorzystaniu środków unijnych na rzecz zatrudnienia osób młodych – informuje resort rozwoju. Bezrobocie w kraju osiągnęło swój historycznie niski poziom (6,5 proc.). Nie wszędzie jest równie łatwo znaleźć dobrą pracę. Osoby mieszkające poza ośrodkami miejskimi, a w szczególności młode, są wciąż grupą najbardziej narażoną na sytuację braku pracy.
Wiąże się to z brakiem doświadczenia zawodowego czy niedopasowaniem posiadanych umiejętności do potrzeb rynku pracy. W odnalezieniu się na rynku pracy młodym pomaga Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER). Oferuje potrzebne wsparcie, np. doradztwo zawodowe, pośrednictwo pracy, wysokiej jakości szkolenia, kursy, praktyki, staże czy dotacje na założenie własnej firmy.
Do końca 2017 r. z pomocy POWER w podjęciu zatrudnienia skorzystało ponad 400 tys. ludzi młodych, którzy nie uczyli się i pozostawali bez pracy. POWER wspiera również studentów - prawie 25 tys. z nich odbyło staże, a ponad 42 tys. podniosło kompetencje w obszarach kluczowych dla gospodarki i rozwoju kraju.
Częścią programu POWER jest inicjatywa na rzecz zatrudnienie ludzi młodych, czyli dodatkowe 2 mld euro, które pozwolą osobom młodym wejść na rynek pracy. Polska wykorzystała już 55 proc. tych środków, co daje jej pozycję lidera wśród wszystkich krajów Unii.
Już w pierwszym kwartale 2018 r. zostanie ogłoszony nabór w nowym działaniu POWER - Młodzież solidarna w działaniu. W ramach projektów osoby młode będą mogły rozwinąć kompetencje społeczne, co pozwoli na wykorzystywanie ich umiejętność i potencjału nie tylko na etapie wchodzenia na rynek pracy, ale i w późniejszych etapach kariery zawodowej. Na ten konkurs przeznaczono ok. 20 mln zł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.