Wybór Polski na gospodarza szczytu klimatycznego, reforma gospodarki wodnej czy rozdysponowanie 9 mld zł na ekologiczne projekty - to niektóre z działań, którymi po dwóch latach pracy, pochwalił się resort środowiska.
- To były dobre 2 lata, podczas których resort środowiska konsekwentnie realizował program wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. Działaliśmy na rzecz udostępniania zasobów przyrodniczych dla społeczeństwa, by stymulowały one rozwój gospodarczy i dawały miejsca pracy - przekonywał, cytowany w piątkowym, 29 grudnia, komunikacie, szef resortu środowiska Jan Szyszko.
Ministerstwo wśród osiągnięć wymienia wybór Polski jako gospodarza szczytu klimatycznego ONZ w 2018 roku. Ta blisko dwutygodniowa konferencja odbędzie się w Katowicach i odwiedzi ją ok. 30 tys. delegatów z całego świata w tym szefowie państw.
Katowice będą gościć COP24
- Wybór naszego kraju na gospodarza COP24 stanowi o dużym zaufaniu do Polski na arenie międzynarodowej - ocenił Szyszko.
W trakcie szczytu w Katowicach planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet, który ma być przyjęty w Polsce, umożliwić ma realizację umowy paryskiej w praktyce, tym samym wyznaczy globalną politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.
Nowe Prawo wodne
Resort środowiska zwraca ponadto uwagę, że udało się przygotować reformę gospodarki wodnej, czyli nowe Prawo wodne.
- Celem przepisów jest przede wszystkim stworzenie nowoczesnego systemu zarządzania zasobami wodnymi w Polsce, w tym usprawnienie finansowania inwestycji przeciwpowodziowych. Regulacje te umożliwią naprawę wieloletnich zaniedbań w sektorze gospodarki wodnej. Powołany zostanie także organ, którego jednym z głównych zadań będzie dbanie o racjonalne, uzasadnione ekonomicznie ceny wody i odprowadzania ścieków komunalnych - wyjaśnił minister.
W tym ostatnim przypadku, chodzi o regulatora cen wody, wprowadzonego nowelizacją ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Bedzie on zatwierdzał przygotowywane przez przedsiębiorstwa wodno-ściekowe taryfy za pobór wody i odprowadzanie ścieków.
W puszczy rozprawa z drukarzem
Ministerstwo wskakuje, że w ciągu ostatnich dwóch lat podjął działania ochronne na rzecz Puszczy Białowieskiej, których celem jest zahamowanie gradacji kornika drukarza oraz zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom puszczy i turystom.
- MŚ oraz Lasy Państwowe robią wszystko, by osiągnąć wspólny cel, jakim jest przywrócenie zdrowia Puszczy Białowieskiej oraz aby przyszłe pokolenia mogły podziwiać ją piękną, różnorodną i żywą - zaznaczył Szyszko.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.