Przeładunki w portach w Szczecinie i Świnoujściu w ciągu dziesięciu miesięcy tego roku wzrosły o 4,2 proc., do 20,8 mln ton - poinformowały porty w komunikacie.
Port podał, że największe wzrosty notują ropa i ruda. Nieźle sobie radzą też inne masowe towary, drobnica oraz kontenery. Z kolei, węgiel i zboża utrzymały spadki.
Ropy i jej przetworów od stycznia do końca października przeładowano 2,8 mln ton, czyli o 54,1 proc. więcej niż rok wcześniej. Port zaznaczył, że główna w tym zasługa przeładunków LNG w świnoujskim gazoporcie. Odnotowano także wzrost importu nieprzetworzonego oleju napędowego z Rosji i eksport wzbogaconego oleju do krajów zachodnich.
Przeładunki rudy wzrosły z kolei o 45,5 proc., do niemal 2 mln ton, co jest wynikiem zwiększonego zapotrzebowania na ten surowiec krajowych i zagranicznych hut.
O 9,2 proc. wzrosły towary z grupy inne masowe, do 2,6 mln ton, głównie dzięki wzrostom obsługiwanej drobnicy promowej i konwencjonalnej. Na plusie są również wyniki obsłużonych kontenerów. Tych było więcej o 3 proc. zamykając okres wielkością 76980 TEU (1 TEU jest odpowiednikiem standardowego kontenera 20-stopowego).
Spadki utrzymały węgiel, którego przeładowano o 39,3 proc. mniej (1,5 mln ton) oraz zboża, których przeładowano o 29,3 proc. mniej, w sumie było to 1,2 mln ton.
Według prognoz w roku 2017 wolumen obsłużonej masy towarowej portów w Szczecinie i Świnoujściu zamknie się wartością około 25 mln ton towarów.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.