Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa jubileusz powstania będzie obchodzić w najbliższy piątek, 17 listopada, w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim. Ma to być okazja tak do przypomnienia historii górniczego ruchu, jak i rozmowy o obecnej roli górnictwa.
Organizacja powstała na przełomie XIX i XX wieku, a konkretnie w 1892 r., kiedy Krakowski Zjazd Polskich Inżynierów Górniczych i Hutniczych – absolwentów Akademii Górniczych w Leoben, Příbramie i Schemnitz (obecnie Bańska Szczawnica) utworzył swoją reprezentację. Postanowiono podejmować działania jawne lub tajne dla rozwoju górnictwa istniejącego na ziemiach polskich w trzech zaborach. Zajęto się organizacją współpracy i przekazywaniem doświadczeń pomiędzy inżynierami, tworzeniem polskiego słownictwa górniczego. Wydawano też czasopismo górniczo-hutnicze.
W II RP Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa było elitarną organizacją. To czas, kiedy polskie górnictwo było hołubione przez rząd. W tym czasie powstała Akademia Górniczo-Hutnicza (1919 r.), stworzono Wyższy Urząd Górniczy (w 1922 r.), wprowadzono pierwsze polskie Prawo górnicze (w 1930 r.).
Po II wojnie światowej stowarzyszenie stało się masową organizacją inżynierów i techników całego górnictwa z wyjątkiem nafty i gazu. Tworzyło klimat dla postępu naukowo-technicznego i szeregu dokonań w górnictwie, które w tym czasie ogromnie się rozwinęło. Powstały nowe zagłębia węgla kamiennego, rud miedzi, siarki, cynku i ołowiu, węgla brunatnego, surowców skalnych.
Ostatnie dziesięciolecie XX w. to zmiany strukturalne górnictwa, restrukturyzacja, likwidacja nierentownych kopalń i zmniejszenie roli branży w gospodarce. Tak jak zatrudnienie w górnictwie, tak zmniejszyła się liczba członków i kół stowarzyszenia. Obecnie organizacja stara się integrować inżynierów i techników górnictwa wokół problemów i wyzwań zawodu.
Uroczystości jubileuszowe 125-lecia SITG będą okazją do przypomnienia historii górniczego ruchu inżynierskiego, a także określenia roli górnictwa w dzisiejszych uwarunkowaniach gospodarczych i społecznych.
Jeśli chcesz mieć dostęp do artykułów z Trybuny Górniczej, w dniu ukazania się tygodnika, zamów elektroniczną prenumeratę PREMIUM. Szczegóły: nettg.pl/premium. Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.