Ministerstwo Energii prowadzi z Komisją Europejską rozmowy w sprawie utworzenia kilkumiliardowego funduszu na rewitalizację terenów pogórniczych - poinformowali przedstawiciele resortu energii na środowej (15 listopada) konferencji.
- Zwróciliśmy się o nową notyfikację do roku 2023, gdzie w grę wchodzą sprawy związane z pełną rewitalizacją terenów pogórniczych pod budownictwo przemysłowe - powiedział minister energii Krzysztof Tchórzewski.
- Zaproponowaliśmy, że dobrze byłoby, by do tego Komisja Europejska się dołożyła, by stworzyć taki fundusz rewitalizacji, pełnej odbudowy terenów pogórniczych, dostosowania do normalnych warunków. I aby fundusz taki powstał z udziałem państwa potrzebującego i Komisji Europejskiej - dodał.
Uruchomienie funduszu i start programu miałyby nastąpić w przyszłym roku.
Minister poinformował, że celem jest doprowadzenie do takiej rewitalizacji terenu, by nie było żadnych zastrzeżeń odnośnie ewentualnych zagrożeń ze strony firm ubezpieczeniowych.
- Prace miałyby być prowadzone pod nadzorem inspektorów firm ubezpieczeniowych, by mógł się tam normalnie zainstalować przemysł - powiedział Tchórzewski.
Dodał, że projekty takie są opłacalne ze względu na istniejącą na tych terenach gotową infrastrukturę - kanalizacja, prąd, gaz, drogi, bocznice kolejowe.
- To jest opłacalne. W zakresie dużych inwestycji zbudowanie infrastruktury stanowi czasem nawet 40 proc. wartości inwestycji - argumentuje.
- Jesteśmy w trakcie uzupełnienia poprzedniej notyfikacji, naszego programu sektorowego. Mamy nadzieję, że w tej sprawie się domówimy - powiedział.
- Do notyfikacji do 2023 roku przedstawiliśmy kwotę ponad 5 mld zł - poinformował Tchórzewski.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.