Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach podjął kolejny krok, dzięki któremu można będzie zaciągnąć tani kredyt m.in. na modernizację źródła ciepła, czyli kotłów i instalacji grzewczych. Środki zapewnią Bank Ochrony Środowiska i Krakowski Banki Spółdzielczy, z którymi Fundusz zawarł umowy.
Kredyty udzielane będą na 6 i 8 lat. Górna jego granica to 300 tys. zł. Oprocentowanie oparte jest o stawkę WIBOR i waha się w granicach od 5 do 4,4 proc. plus marża bankowa.
- Ten element 20 proc. dotacji jest bardzo istotny dla kredytobiorcy, bo zrównoważa w znacznym stopniu koszty kredytu. Wypracowaliśmy zatem formułę korzystną dla banków, kredytobiorców i samego Funduszu, realizującego przecież cel związany z walką ze smogiem. Cieszę się ponadto, że do antysmogowej koalicji przyłączyły się dwa kolejne podmioty – podsumował Andrzej Pilot, prezes WFOŚiGW w Katowicach.
Banki zobowiązane są uruchomić nabór wniosków nie później niż 30 dni po podpisaniu umowy.
- Pragniemy dotrzeć do tych, którzy najbardziej potrzebują środków. Wiemy, jaka jest jakość powietrza nie tylko na Śląsku, lecz w całej Polsce. Zjawisko smogu nie jest nowe, natomiast świadomość ekologiczna dojrzała na tyle, że zaczęto walczyć z tym problemem - wyjaśnił Dariusz Grylak, wiceprezes zarządu BOŚ.
Andrzej Grzybek, wiceprezes zarządu Krakowskiego Banku Ochrony Środowiska, dodał, że udzielając kredytu bank weźmie pod uwagę zdolność kredytowa klienta i ocenę zabezpieczeń, ale pozostałe warunki zaciągnięcia kredytu określa regulamin WFOŚiGW.
- Z naszego doświadczenia wiemy, że kredyty z dofinansowaniem są na rynku cieszą się duża popularnością – podkreślił wiceprezes Andrzej Grzybek.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.