W Katowicach zakończyły się konsultacje społeczne dotyczące zmian nazw ulic: 9-go Maja, Brunona Jasieńskiego, Leona Kruczkowskiego, Oskara Lange, Włodzimierza Stahla i Lucjana Szenwalda. Swoje stanowisko prezydent miasta podtrzymał też w sprawie pomnika Jerzego Ziętka i nazwy ronda jego imienia w centrum.
- Zmiany w nazewnictwie ulic podyktowane są koniecznością realizacji zapisów ustawy z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej (Dz. U. z 2016 r., poz. 744) na Miasto Katowice, podobnie jak na inne gminy w całej Polsce, został nałożony obowiązek zmiany nazw określonych ulic. – informuje Ewa Lipka, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Katowice.
Sześć ulic na liście IPN
Instytut Pamięci Narodowej opublikował listę nazw ulic, które podlegają ustawie dekomunizacyjnej.
W przypadku Katowic sześć ulic zostało objętych zapisami ustawy dekomunizacyjnej: 9-go Maja, Brunona Jasieńskiego, Leona Kruczkowskiego, Oskara Lange, Włodzimierza Stahla i Lucjana Szenwalda.
Urzędnicy zaproponowali zmiany nazw ulic, a prezydent Marcin Krupa podjął decyzję o przeprowadzeniu konsultacji społecznych w tej sprawie.
Co wynika z wrześniowych ankiet?
We wrześniu w Katowicach przeprowadzono badanie ankietowe, które miało na celu zebranie opinii mieszkańców oraz podmio tów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą, instytucji, organizacji oraz kościołów i związków wyznaniowych w sprawie zmiany nazwy ulicy, przy której mieszkają, mają siedzibę lub prowadzą działalność gospodarczą.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.