Na giełdach w zachodniej Europie zwyżki indeksów - apetyt na ryzyko wzrósł, bo huragan Irma słabnie, a Korea Północna nic nie robi - informują maklerzy.
Na giełdach w Europie zyskują wszystkie z 19 sektorów z indeksu Stoxx 600.
Na plusie akcje m.in. Beazley +5,2 proc., Swiss Re +3,7 proc., SCOR +3,6 proc. i Hiscox + 3,4 proc.
Poniżej oczekiwań walory m.in. H Lundbeck -12,8 proc., Micro Focus International -1,9 proc., Centamin -1,7 proc., Fresnillo -1,7 proc. i Rangold Resources -1,5 proc.
Złoto w dół o 0,8 proc. do 1.335,15 USD za uncję. Miedź na LME drożeje o 0,5 proc. do 6.729,00 USD za tonę.
W poniedziałek odbija się kurs dolara USA, z najniższego poziomu od ponad 2 lat, po tym jak huragan Irma "przypuścił szturm" na USA, ale z mniejszą siłą niż się tego spodziewano.
Indeks Bloomberg Dollar spot zwyżkuje o 0,28 proc. do 91,61, po spadku w ub. tygodniu o 1,5 proc., najmocniejszym od maja. Euro traci 0,3 proc. do 1,1997 USD, a japoński jen zniżkuje o 0,5 proc. do 108,37 za dolara USA.
Huragan Irma osłabł i został już przesunięty z kategorii 2. do 1. w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.(NHC). Po dotarciu w poniedziałek do rejonu północnej Florydy i południowej Georgii, Irma przekształci się w tropikalną burzę. Żywioł będzie się przesuwać nad zachodnią Florydą, a w następnych dniach - nad Georgią, Alabamą i Tennessee.
Spadło napięcie związane z wcześniejszą aktywnością Korei Północnej.
Korea Północna ogłosiła 3 września, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się próba ładunku wodorowego przeznaczonego do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych ICBM. Obawiano się, że 9 września władze w Pjongjangu, mogą zdecydować o "odpaleniu" kolejnych pocisków nuklearnych, aby świętować w ten sposób rocznicę powstania kraju. Korea Północna powstrzymała się jednak od takiego działania, chociaż ostrzegła w poniedziałek, że jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ zaakceptuje ostrzejsze sankcje, to Pjongjang może przeprowadzić kolejny test nuklearny.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.