W Radzionkowie debatowano we wtorek (30 maja) nad sposobami ratowania środowiska naturalnego w ramach konferencji ekologicznej Królestwo Przyrody-Magia Świata wokół nas. Tematyka debaty skierowana była do młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.
Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody zagrożonych wymarciem jest 42 proc. gatunków płazów, 26 proc. ssaków i 13 proc. ptaków z całego królestwa przyrody. Wśród tych, które możemy wkrótce zetrzeć z tego świata, są między innymi delfin rzeczny, niedźwiedź polarny, tygrys sumatrzański, wal biskajski, dziesiątkowany polowaniami lew. Giną również, wydawałoby się dobrze nam znane, żyjące kiedyś po sąsiedzku ważki, trzmiele, pszczoły, żaby, jeże, jaszczurki, sowy. Ilość ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb na Ziemi zmniejszyła się średnio o połowę w ciągu niewiele ponad 40 lat, czyli od czasu kiedy zaczęto prowadzić bardziej systematyczne obserwacje. Nikt nie ma wątpliwości, że jest to efekt działalności człowieka, który degraduje i eksploatuje środowisko na skalę dotąd niespotykaną w historii cywilizacji.
Dyskutowano również problem niskiej emisji w województwie śląskim zwracając uwagę na konieczność ograniczenia spalania najgorszej jakości węgla. Podkreślono, że jedynie skoordynowane działania na szczeblu krajowym mogą przynieść konkretne rezultaty.
Podczas gali zaprezentowały się także hostessy w strojach wieczorowo-recyklingowych, wzbudzając entuzjazm wśród widzów na sali.
- Celem działalności Stowarzyszenia Zielona Ziemia jest zwrócenie uwagi na znaczenie zjawiska różnorodności biologicznej. Staramy się edukować ekologicznie od jak najmłodszych lat, bo to przynosi najlepsze owoce w przyszłości – zwróciła uwagę szefowa Stowarzyszenia Zielona Ziemia Teresa Bryś Szczygieł.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.