Samorząd Częstochowy uruchomił miejską platformę internetową, która ma m.in. pomagać w kojarzeniu pracodawców i pracowników o określonych specjalnościach.
Platforma pod nazwą Centrum Lepszych Miejsc Pracy znajduje się pod adresem www.praca.czestochowa.pl. To jeden z elementów miejskiego programu "Teraz Lepsza Praca". Władze miasta chcą poprzez program sprzyjać powstawaniu w Częstochowie miejsc pracy zapewniających mieszkańcom godną płacę, stabilizację, perspektywy rozwoju i poczucie socjalnego bezpieczeństwa.
Obok ułatwień związanych z poszukiwaniem pracy i pracowników, Centrum Lepszych Miejsc Pracy ma też - w zamierzeniu miasta - pokazywać możliwości kształcenia w zawodach poszukiwanych na lokalnym rynku, sugerować nowe profile w ofercie szkół zawodowych czy inspirować do znalezienia lepszej pracy w mieście.
- W Częstochowie jest już obecnie dużo dobrych, rozwojowych ofert pracy, dlatego chcemy aby ci, którzy np. planują wyjazd w poszukiwaniu lepszej pracy poza miastem, zapoznali się wcześniej z ofertami naszych pracodawców - zaznaczył cytowany w informacji magistratu prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Platforma ma wspierać i moderować współpracę między podmiotami komercyjnymi, szkołami i uczelniami, samorządem oraz potencjalnymi pracownikami. W tym kontekście internetowe narzędzie podzielono na moduły: zawodów, szkół, pracodawcy, pracownika, ofert oraz instytucji wspierających rynek pracy.
Informacje umieszczone w module zawodów mają dotyczyć potencjału i możliwości kształcenia w określonych profesjach, np. pomagając uczniom planować kierunki rozwoju zawodowego. Zawody mają być opisywane z uwzględnieniem informacji o potrzebnych umiejętnościach, możliwych stanowiskach pracy czy ofercie edukacyjnej.
Moduł szkół zbiera informacje o szkołach i profilach kształcenia w mieście. Umożliwi szkołom umieszczanie informacji o klasach z określeniem liczby uczniów, kierunków kształcenia czy oferowanych umiejętności. Moduł pracodawców umożliwi rejestrację i kształtowanie profili zawierających oferty pracy i planowanie zatrudnienia oraz zgłaszanie potrzeb do poszczególnych szkół.
Moduł pracownika daje zalogowanemu pracownikowi możliwość kreowania swojego profilu, tworzenia swoich ofert (wraz z dołączeniem dodatkowych plików), odpowiedzi na oferty pracy czy generowania życiorysu. Ten moduł ma też automatycznie dopasowywać oferty pracy do zadeklarowanych umiejętności i kompetencji.
Moduł ofert ma prezentować oferty pracy, praktyk, stażu, wolontariatu. Z kolei moduł instytucji ma służyć do prezentowania projektów czy inicjatyw instytucji i organizacji związanych z rynkiem pracy (w tym np. Powiatowego Urzędu Pracy czy miejskiej spółki Agencja Rozwoju Regionalnego).
Działalność Centrum Lepszych Miejsc Pracy skoordynuje działające w częstochowskim magistracie Centrum Obsługi Inwestora (jego pracownicy pomogą też przy obsłudze czy odpowiedzą na pytania). Strona praca.czestochowa.pl ma sukcesywnie wypełniać się treścią i danymi. Dotąd wprowadzono tam bazy zawodów oraz szkół. Koordynatorzy przedsięwzięcia zachęcają do rejestracji i tworzenia wpisów firmy i osoby prywatne.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.