60 proc. pracowników polskich firm czuje zmęczenie tuż po przebudzeniu, ponad połowa w ciągu dnia odczuwa znużenie i senność, a co trzeci przyznaje, że nie pracuje w efektywnie - takie wyniki przynosi pierwszy raport "Praca, moc, energia w polskich firmach".
Znaczna większość zatrudnionych przyznaje, że nie uprawia żadnego sportu, a co trzeci pracownik spożywa w ciągu tygodnia dania wysoko przetworzone typu fast food.
Badanie przeprowadzono na próbie 1149 respondentów - menadżerów i szeregowych pracowników w dużych polskich firmach, a jego celem była diagnoza sposobu zarządzania energią i potencjałem własnym pracowników. Pierwsza część raportu skupia się na obszarze fizycznym: śnie i odpoczywaniu, ruch i odżywianiu.
- Badaliśmy kondycję polskich pracowników oraz ich styl pracy, jednym słowem robiliśmy audyt energetyczny pracowników dużych polskich firm. Aspekt fizyczny, który też badaliśmy, sprawdzając jak funkcjonujemy w obszarze snu i odpoczynku, odżywiania i ruchu, daje dużo do myślenia - powiedziała autorka raportu, psycholog Małgorzata Czernecka z Human Power.
Jej zdaniem okazuje się, że w świecie rosnących oczekiwań, sposób, w jaki pracuje większość z nas, staje się coraz mniej efektywny i sprzeczny z naszą biologią.
Badanie pokazało, że ponad połowa pracowników w ciągu dnia odczuwa znużenie i senność, 60 proc. czuje zmęczenie tuż po przebudzeniu, a jedna trzecia śpi mniej niż 6 godzin na dobę.
- To późniejsze zmęczenie wynika właśnie z niedospania, ponieważ 6 godzin snu jest niewystarczające dla większości dorosłych - oceniła.
Przeprowadzający badania przyjrzeli się także temu, co pracownicy robią w ciągu dnia. Okazało się, że aż 75 proc. badanych menadżerów pracuje dłużej niż 8 godzin dziennie i jest to dla nich regułą. Natomiast ok. 45 proc. z nich wskazuje, że oprócz tego, że pracują po godzinach, to jeszcze zabierają pracę do domu.
- Niezwykle ważny jest fakt, że trzecia część wszystkich badanych pracowników - menadżerów i pracowników szeregowych - wskazuje, że nie pracuje w pełni efektywnie i zdają sobie z tego sprawę - dodała psycholog.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.