Irański rząd powoła specjalną komisję, która ma wyjaśnić przyczyny katastrofy w kopalni węgla w prowincji Golestan przy granicy z Turkmenistanem. W środę (3 maja) doszło tam do wybuchu metanu. Obecny bilans katastrofy do 26 zabitych górników i ponad 70 rannych. Jak podają światowe agencję wciąż prowadzona jest akcja ratownicza. Służby poszukują dziewięciu górników, którzy po eksplozji zostali uwięzieni pod ziemią. W akcję zaangażowane jest także wojsko.
Pierwsze doniesienia z Iranu mówiły o 21 ofiarach. Później w mediach pojawiła się informacja o 35 zabitych. W kolejnych oficjalnych komunikatach podano, że z kopalni wydobyto 26 ciał i wciąż trwają poszukiwania 9 górników.
Sadeh-Ali Mohadam, szef departamentu sytuacji nadzwyczajnych w regionie, stwierdził w piątek (5 maja), że szanse na uratowanie tych pracowników są coraz mniejsze.
Akcję utrudniają trujące gazy, które wypełniły wyrobiska zakładu. Ponadto istnieje ryzyko ponownego wybuchu. Ratownicy oszacowali, że w wyniku eksplozji uszkodzone zostały obudowy wyrobisk i dlatego prowadzą działania mające na celu zabezpieczenie rejonu poszukiwań.
To nie pierwsza taka katastrofa w irańskim przemyśle wydobywczym. W 2013 roku 11 górników zginęło w dwóch wypadkach w kopalniach, w 2009 roku - 20. Winą za tego typu incydenty obarcza się często niezbyt rygorystyczne przestrzeganie zasad bhp oraz złe przygotowanie służb ratunkowych na terenach, gdzie prowadzi się wydobycie.
Iran rocznie zużywa ok. 2,5 mln ton węgla, na którym w dużej mierze opiera się przemysł stalowy kraju. W ubiegłym roku w irańskich kopalniach wydobyto ok. 1,7 mln ton węgla, a reszta potrzebnego surowca jest importowana.
Jeżeli chcesz codziennie otrzymywać informacje o aktualnych publikacjach ukazujących się na portalu netTG.pl Gospodarka i Ludzie, zapisz się do newslettera.